Inwestowanie niewielkich kwot pieniędzy

Wielu początkującym inwestorom może się wydawać, że do rozpoczęcia inwestowania potrzebna jest duża kwota pieniędzy. Prawda jest jednak taka, że inwestowanie niewielkich kwot może być dobrym początkiem, pozwalającym zrozumieć, jak działa rynek i dowiedzieć się, jakie rodzaje inwestycji są dla Państwa odpowiednie, zanim zainwestujesz większe sumy.

Jak zacząć inwestować na giełdzie przy niewielkich kwotach?

Pierwszym krokiem jest otwarcie rachunku inwestycyjnego, co można łatwo zrobić przez Internet. Zaleca się również zapoznanie się z kilkoma kluczowymi pojęciami dotyczącymi inwestowania. Niezależnie od tego, czy chcą Państwo zainwestować niewielką czy dużą kwotę, zawsze warto najpierw zrobić rozeznanie. Jeśli są Państwo początkującym inwestorem, Centrum Wiedzy jest pełne pomocnych informacji i stanowi świetne miejsce na początek.

Inwestowanie wolnych środki

Jeśli zdecydują się Państwo, że trzymanie pieniędzy na koncie bankowym nie jest dla Państwa i chcą zająć się inwestowaniem, czas na opracowanie planu inwestycyjnego, jeśli jeszcze tego nie Państwo nie zrobili. W zależności od celów inwestycyjnych i tolerancji ryzyka, początkujący inwestor może rozważyć inwestowanie w pojedyncze akcje lub fundusze inwestycyjne (ETF). O różnych rodzajach produktów finansowych można przeczytać w naszym Centrum Wiedzy.

Regularne odkładanie kwot na inwestycje

Możliwe jest również regularne inwestowanie niewielkich kwot pieniędzy - co miesiąc, kwartał, rok itp. W takim przypadku warto rozważyć strategię zwaną uśrednianiem kosztu dolara (dollar cost averaging).

Krótko mówiąc, w przypadku tej strategii inwestycyjnej inwestuje się równe sumy pieniędzy w regularnych odstępach czasu, niezależnie od ceny aktywów lub tego, co dzieje się na rynkach finansowych. Zaletą uśredniania kosztów w dolarach jest to, że eliminuje ono z inwestowania czynniki emocjonalne. Ponieważ inwestujemy regularnie, bez względu na sytuację rynkową, emocje są wyeliminowane z procesu podejmowania decyzji. Idea tej strategii polega na tym, że gdy ceny są wysokie, można sobie pozwolić tylko na pewną liczbę akcji. Gdy ceny spadają, można kupić więcej akcji za stałą kwotę, którą inwestuje się w każdym okresie. Następnie, gdy rynek się ożywi, można skorzystać na posiadaniu większej liczby akcji, gdy kupiło się je po niskiej cenie.

W przypadku wyboru strategii inwestycyjnej polegającej na uśrednianiu kosztów w dolarach należy pamiętać o opłatach maklerskich. Jeżeli inwestujemy okresowo, regularnie, a nie jednorazowo, możemy ponieść większe koszty opłat maklerskich, które mogą być znaczne, zwłaszcza jeżeli inwestujemy niewielkie kwoty jednorazowo.

Wybór brokera z niskimi opłatami

Opłaty maklerskie mają wpływ na zyski z inwestycji. Zwłaszcza jeśli inwestycje są stosunkowo niewielkie, koszty transakcyjne będą miały duży wpływ na zyski. Opłaty różnią się w zależności od brokera i zależą od wielu czynników. Dzięki naszym niespotykanie niskim opłatom sprawiliśmy, że inwestowanie stało się dostępne dla każdego. Prosimy porównać nasze opłaty z opłatami innych brokerów.

Należy również pamiętać o wszelkich ukrytych opłatach i obciążeniach poza kosztami transakcji, takich jak opłaty za brak aktywności, opłaty za utrzymanie lub opłaty za przechowywanie.

Opłaty za nieaktywność

Ponieważ większość brokerów zarabia na prowizjach, niektórzy nakładają na swoich klientów opłaty za brak aktywności, aby zrekompensować sobie koszty prowizji, jeśli klient nie dokonuje częstych transakcji. Opłaty za brak aktywności są najbardziej dotkliwe dla inwestorów pasywnych oraz inwestorów typu 'kup i trzymaj', którzy inwestują niewielkie kwoty pieniędzy.

Opłaty eksploatacyjne

Wybierając brokera, należy również zwrócić uwagę na ewentualne opłaty za prowadzenie rachunku. Opłaty za prowadzenie rachunku są pobierane za samo posiadanie rachunku. Mogą one być pobierane miesięcznie, kwartalnie, rocznie itd. Mogą one również zależeć od różnych czynników, takich jak wartość portfela.

Opłaty za przechowywanie

Brokerzy mogą również pobierać opłaty za przechowywanie i zabezpieczanie aktywów klienta. Opłaty te mogą być pobierane miesięcznie, kwartalnie, rocznie i tak dalej.

W DEGIRO wierzymy w najwyższą przejrzystość, dlatego nie pobieramy żadnych opłat za brak aktywności, opłat za utrzymanie lub opiekę. Wszystkie nasze opłaty można znaleźć w Tabeli Opłat na naszej stronie Opłaty. Oferujemy nawet możliwość inwestowania bez prowizji w wybrane fundusze ETF. Robimy to, aby jak najbardziej ułatwić Ci dywersyfikację portfela bez ponoszenia opłat. Obowiązują pewne warunki.

Jaka powinna być minimalna inwestycja?

Niektórzy brokerzy mają wymóg minimalnej inwestycji. Dlatego, jeśli chcą Pańswto inwestować tylko małe kwoty, jest to również coś, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze brokera. U nas inwestorzy nie mają narzuconego minimalnego limitu obrotu. Z nami mają Pańswto swobodę inwestowania dowolnej kwoty, nawet jeśli jest to tylko 1 € rocznie.

Określenie najlepszego rodzaju inwestycji dla danej kwoty

Na rynku dostępnych jest wiele produktów finansowych. Nie wszystkie z nich są odpowiednie dla osób dysponujących niewielką kwotą do zainwestowania, a co ważniejsze - nie wszystkie są odpowiednie dla tych, którzy dopiero zaczynają inwestować. Radzimy, aby inwestować tylko w takie produkty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i doświadczeniu. Jak już wspomniano, jeśli są Państwo początkujący, mogą Państwo rozważyć akcje lub fundusze ETF. Można też rozważyć obligacje lub inne rodzaje funduszy.

Inwestowanie jako alternatywa dla oszczędzania

Można się zastanawiać, dlaczego nie trzymać pieniędzy na koncie oszczędnościowym? Oszczędzanie i inwestowanie mają swoje wady i zalety. Oszczędzanie jest zazwyczaj bezpieczniejsze, ponieważ kwota pieniędzy na koncie zazwyczaj nie zmniejsza się, dopóki nie dokonamy wypłaty. Z drugiej strony, pieniądze mogą stracić siłę nabywczą z powodu inflacji, a zyski z inwestycji mogą nie być tak wysokie, jak w przypadku inwestowania, zwłaszcza w warunkach niskich stóp procentowych.

Jeśli zdecydują się Państwo zainwestować swoje pieniądze, mogą Państwo uzyskać wyższe zyski niż w przypadku przechowywania ich na koncie bankowym. Zawsze jednak wiąże się z tym pewne ryzyko.

Niezależnie od tego, czy oszczędzają Państwo pieniądze, czy je inwestują, zawsze należy brać pod uwagę swój plan inwestycyjny i cele inwestycyjne w perspektywie długo- i krótkoterminowej.

Oczekiwany zwrot zależy od planu inwestycyjnego

Prognozowanie stóp zwrotu nie jest łatwym zadaniem, nawet dla doświadczonych inwestorów. Chociaż nigdy nie można mieć pewności, jak zachowa się portfel, zawsze można opracować plan, który pomoże to oszacować.

Prosimy pamiętać, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Nawet inwestując niewielkie kwoty, należy być świadomym wszystkich potencjalnych zagrożeń. Świadomość, w połączeniu z planowaniem i dywersyfikacją, może pomóc w osiągnięciu celów finansowych.

Inwestują Państwo niewielkie kwoty? Mogą Państwo Otworzyć rachunek

Teraz, gdy już wiedzą Państwo, jak inwestować niewielkie kwoty, czas zacząć. Konto można zrejestrować u nas całkowicie online, a proces ten jest łatwy i prosty. Konto można otworzyć już dziś!

Otwórz konto

Informacje zawarte w tym artykule nie mają charakteru doradczego, ani też nie mają na celu rekomendowania jakichkolwiek inwestycji. Należy pamiętać, że od czasu powstania artykułu fakty mogły ulec zmianie. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Można stracić (część) depozytu. Radzimy inwestować tylko w produkty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i doświadczeniu.

backtotop

Państwa podróż inwestycyjna zaczyna się tutaj

Otwarcie konta za darmo dołączą Państwo do ponad 2,5 miliony inwestorów korzystających z naszej przyjaznej użytkownikowi platformy.

Uwaga:
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Mogą Państwo stracić (część) zainwestowany kapitał. Sugerujemy inwestować tylko w instrumenty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i dośwaidczeniu. Nie jest to rada inwestycyjna.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

icon_close

Chcemy wzmocnić pozycję ludzi, aby stali się najlepszymi inwestorami, jakimi mogą być. Oferując wszechświat możliwości i wyborów na naszej przyjaznej dla użytkownika platformie, usuwamy bariery, aby inwestowanie było dostępne dla każdego: początkujących lub doświadczonych inwestorów. Otrzymują Państwo dostęp do szerokiej gamy produktów na ponad 50 światowych giełdach, aby mieć swobodę inwestowania, wedle uznania. W naszym świecie otrzymują Państwo również świetny stosunek jakości do ceny. W żadnym stopniu nie rezygnując z jakości, bezpieczeństwa i zakresu naszych usług inwestycyjnych, oferujemy niewiarygodnie niskie opłaty. Priorytetowe traktowanie Państwa potrzeb pomogło nam stać się wiodącym europejskim brokerem online. Dowodem na nasz sukces jest ponad 2,5 miliony klientów i ponad 100 międzynarodowych nagród.

flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, zagraniczny oddział flatexDEGIRO Bank AG | Amstelplein 1, 1096HA Amsterdam | tel: +31 20 2613072) | e-mail: klienci@degiro.pl | flatexDEGIRO Bank Oddział w Holandii jest zarejestrowany w Holenderskiej Izbie Handlowej pod numerem 82510245. | flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, działający pod nazwą DEGIRO, jest holenderskim oddziałem flatexDEGIRO Bank AG. flatexDEGIRO Bank AG jest nadzorowany głównie przez niemiecki organ nadzoru finansowego (BaFin). W Holandii flatexDEGIRO Bank Dutch Branch jest zarejestrowany w DNB i nadzorowany przez AFM i DNB. | flatexDEGIRO Bank AG jest licencjonowanym niemieckim bankiem nadzorowanym przez niemiecki organ nadzoru finansowego i zarejestrowanym w Niemieckiej Izbie Handlowej pod numerem HRB 105687.