Przegląd czym są SPACs i jak zyskują one na popularnośi

Co należy wiedzieć o SPACs

Coraz popularniejszym alternatywnym sposobem upubliczniania spółek jest spółka akcyjna specjalnego przeznaczenia (SPAC). Jeśli nie są Państwo zaznajomieni z SPAC, być może słyszeli Państwo o Virgin Galactic, Nikola lub DraftKings, które wybrały drogę SPAC, aby wejść na giełdę.

W tym artykule przedstawiamy podstawowe informacje na temat SPAC-ów i omawiamy, jak bardzo zyskały one na popularności w ostatnich latach.

Co to jest SPAC?

SPAC to spółki, które wchodzą na giełdę w celu pozyskania kapitału na przejęcia lub fuzje z istniejącymi spółkami. Są one również znane jako 'spółki typu blank check', ponieważ w momencie ich tworzenia często nie mają określonego celu przejęcia. Inwestorzy w pierwszej ofercie publicznej (IPO) nie znają więc firmy, w którą ostatecznie zainwestują. SPAC nie prowadzą również żadnej działalności biznesowej w momencie wejścia na giełdę.

Jak działa SPAC?

SPAC pozyskuje środki poprzez IPO, w którym akcje i warranty SPAC są łączone i sprzedawane jako jedna jednostka, zwykle za 10 USD. Po IPO, jednostki rozdzielają się na akcje i warranty, które mogą być przedmiotem obrotu na rynku.

Wpływy z IPO są następnie przechowywane w funduszu powierniczym i zostaną wykorzystane w późniejszym terminie na przejęcia. Po wejściu na giełdę, SPAC ma zazwyczaj dwa lata na wskazanie spółki do przejęcia i sfinalizowanie przejęcia. Jeśli przejęcie nie zostanie sfinalizowane w wyznaczonym terminie, aktywa funduszu powierniczego są likwidowane i zwracane udziałowcom.

W przypadku, gdy inwestorom nie podoba się planowane przejęcie, mogą sprzedać swoje akcje, ale zatrzymują warranty. Jeżeli więc przejęcie przebiega lepiej, niż oczekiwał tego inwestor, który zrezygnował z przejęcia, może on kupić więcej akcji, zwracając swoje warranty i płacąc stałą cenę za akcję, zazwyczaj 11,50 USD, w pewnym momencie w przyszłości. Może to być atrakcyjne dla tych, którzy wierzą, że ceny akcji spółki powstałej w wyniku przejęcia przez SPAC wzrosną po jej upublicznieniu.

Po dokonaniu przejęcia, symbol i nazwa SPAC często się zmieniają i odzwierciedlają nazwę przejętej spółki. Warunki warrantów pozostaną takie same, ale będą one wymienialne na akcje pod nową nazwą i symbolem.

W porównaniu z tradycyjnym IPO, przejęcie przez SPAC lub połączenie z nim jest generalnie bardziej efektywnym sposobem upublicznienia spółki pod względem kosztów, ale przede wszystkim pod względem czasu. Tradycyjny proces IPO może trwać miesiące, podczas gdy proces SPAC – tygodnie.

Jaki jest przykład SPAC?

Aby lepiej zrozumieć, czym jest i jak działa SPAC, posłużymy się przykładem jednego z bardziej znanych SPAC. W 2017 r. spółka fasadowa o nazwie Social Capital Hedosophia (SCH) rozpoczęła notowania pod nazwą IPOA.

W lipcu 2019 r. Virgin Galactic ogłosiła, że połączy się ze SCH, w wyniku czego SCH przejmie 49% udziałów w Virgin Galactic, dzięki czemu powstanie spółka o nazwie Virgin Galactic Holdings. Transakcja została sfinalizowana w październiku 2020 roku. Akcje zwykłe, jednostki uczestnictwa i warranty Virgin Galactic Holdings zaczęły być notowane odpowiednio pod nazwami 'SPCE', 'SPCE.U' i 'SPCE WS'. (W marcu 2020 r. Virgin Galactic ogłosiła umorzenie swoich pozostałych warrantów, dlatego obecnie można handlować wyłącznie akcjami Virgin Galactic).

Jak wzrosła popularność SPAC-ów?

Pierwsze zarejestrowane notowanie SPAC datuje się na 1993 r., ale dopiero niedawno zyskały one dużą popularność. Według Bloomberga, od początku roku do końca września SPAC zebrały około 41 miliardów dolarów. Dla porównania, jest to więcej niż kwota zebrana w ciągu ostatnich dziesięciu lat łącznie. Z 41 mld USD, około 29 mld USD zostało zebrane od 1 lipca. Bloomberg zauważył również, że SPAC-y odpowiadają za około 40% tegorocznej wartości IPO.

SPACs have grown in popularity and accounted for around 40% of this year

Inwestowanie przez DEGIRO

Czy chcieliby Państwo zainwestować w SPAC? Początkowo, gdy SPAC rozpoczynają obrót, zazwyczaj są to jednostki uczestnictwa, jak wspomniano powyżej. Nie oferujemy inwestowania w jednostki, jednak gdy jednostki zostaną podzielone na akcje i warranty, można inwestować w akcje za pośrednictwem naszej platformy. Można również inwestować w akcje spółki powstałej w wyniku przejęcia SPAC, gdy spółka ta zacznie funkcjonować pod nową nazwą i w nowym systemie notowań.

Posiadając rachunek DEGIRO, można inwestować w wiele różnych produktów finansowych na ponad pięćdziesięciu giełdach w trzydziestu krajach. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Produkty i rynki.

Otwórz rachunek

Informacje zawarte w tym artykule nie zostały napisane w celach doradczych, ani nie mają na celu rekomendowania jakichkolwiek inwestycji. Należy pamiętać, że od momentu powstania artykułu fakty mogły ulec zmianie. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Można stracić (część) swojego depozytu. Radzimy inwestować wyłącznie w produkty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i doświadczeniu.

Źródła: Bloomberg, Investopedia, Financial Times, Wall Street Journal, Business Insider

Cofnij

Wstęp do inwestowania w 10 lekcjach

Akademia Inwestorów academy

Zacznij inwestować już dziś

Otwarcie konta za darmo invest
backtotop

Państwa podróż inwestycyjna zaczyna się tutaj

Otwarcie konta za darmo dołączą Państwo do ponad 2,5 miliony inwestorów korzystających z naszej przyjaznej użytkownikowi platformy.

Uwaga:
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Mogą Państwo stracić (część) zainwestowany kapitał. Sugerujemy inwestować tylko w instrumenty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i dośwaidczeniu. Nie jest to rada inwestycyjna.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

icon_close

Chcemy wzmocnić pozycję ludzi, aby stali się najlepszymi inwestorami, jakimi mogą być. Oferując wszechświat możliwości i wyborów na naszej przyjaznej dla użytkownika platformie, usuwamy bariery, aby inwestowanie było dostępne dla każdego: początkujących lub doświadczonych inwestorów. Otrzymują Państwo dostęp do szerokiej gamy produktów na ponad 50 światowych giełdach, aby mieć swobodę inwestowania, wedle uznania. W naszym świecie otrzymują Państwo również świetny stosunek jakości do ceny. W żadnym stopniu nie rezygnując z jakości, bezpieczeństwa i zakresu naszych usług inwestycyjnych, oferujemy niewiarygodnie niskie opłaty. Priorytetowe traktowanie Państwa potrzeb pomogło nam stać się wiodącym europejskim brokerem online. Dowodem na nasz sukces jest ponad 2,5 miliony klientów i ponad 100 międzynarodowych nagród.

flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, zagraniczny oddział flatexDEGIRO Bank AG | Amstelplein 1, 1096HA Amsterdam | tel: +31 20 2613072) | e-mail: klienci@degiro.pl | flatexDEGIRO Bank Oddział w Holandii jest zarejestrowany w Holenderskiej Izbie Handlowej pod numerem 82510245. | flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, działający pod nazwą DEGIRO, jest holenderskim oddziałem flatexDEGIRO Bank AG. flatexDEGIRO Bank AG jest nadzorowany głównie przez niemiecki organ nadzoru finansowego (BaFin). W Holandii flatexDEGIRO Bank Dutch Branch jest zarejestrowany w DNB i nadzorowany przez AFM i DNB. | flatexDEGIRO Bank AG jest licencjonowanym niemieckim bankiem nadzorowanym przez niemiecki organ nadzoru finansowego i zarejestrowanym w Niemieckiej Izbie Handlowej pod numerem HRB 105687.