Informacje o inwestowaniu w arystokratów dywidendowych z indeksu S&P 500

S&P 500 arystokraci dywidend

Skutki pandemii wirusa COVID-19 mają negatywny wpływ na wiele spółek na całym świecie, dlatego niektóre z nich już obniżyły lub obniżą w tym roku dywidendę. Spółki zazwyczaj zmniejszają dywidendę w celu ochrony kapitału, co może być konieczne zwłaszcza w okresie spowolnienia gospodarczego. W indeksie S&P 500 12 spółek obniżyło lub zmniejszyło wypłaty dywidendy na dzień 30 marca 2020 roku. Podczas gdy niektóre z nich obniżyły dywidendy, grupa spółek z indeksu S&P 500, zwanych arystokratami dywidendowymi, powinna zwiększyć wypłaty, tak jak to miało miejsce przez co najmniej 25 ostatnich lat z rzędu.

Dywidendowi arystokraci

W 2005 r. spółka macierzysta indeksu S&P 500, S&P Dow Jones Indices, stworzyła indeks śledzący podmioty wchodzące w skład indeksu S&P 500, które zwiększały wypłaty dywidend przez 25 kolejnych lat. Indeks ten nosi nazwę S&P 500 Dividend Aristocrats (Arystokraci Dywidendowi) i dlatego spółki wchodzące w skład tego benchmarku są określane mianem arystokratów dywidendowych. Według stanu na dzień 3 kwietnia 2020 r. w skład indeksu S&P 500 Dividend Aristocrats Index wchodzi 66 spółek.

Kryterie arystokratów dywidendowych

Indeks S&P Dow Jones Indices określił pewne kryteria, które muszą być spełnione, aby spółka mogła zostać uznana za arystokratę dywidendowego i włączona do odpowiedniego indeksu. Są to następujące cztery wymogi:

  • Być uczestnikiem w indeksie S&P 500
  • Zwiększyć łączną kwotę dywidendy na akcję przez co najmniej 25 kolejnych lat
  • Kapitalizacja rynkowa skorygowana o liczbę akcji w wolnym obrocie wynosi co najmniej 3 mld USD
  • Średnia dzienna wartość akcji w obrocie wynosiła co najmniej 5 mln USD w ciągu trzech miesięcy przed datą odniesienia dla rebalansu

Wiodący arystokraci dywidendowi w DEGIRO

Spośród spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 Dividend Aristocrats, pięć najlepiej notowanych przez DEGIRO to:

The most traded dividend aristocrats via DEGIRO are Coca-Cola, ExxonMobil, AT&T, 3M and Johnson & Johnson.
1

Spółka Coca-Cola

Arystokratą w dziedzinie dywidend jest spółka, dobrze Państwu znana - Coca-Cola. Jest ona największą firmą produkującą napoje bezalkoholowe i posiada ponad 500 marek w 200 krajach i terytoriach. Niektóre z jej dobrze znanych marek to Sprite, Schweppes i Costa. Coca-Cola jest uznaną spółką dywidendową, ponieważ zwiększała dywidendę przez 58 lat z rzędu.

Coca-Cola opublikowała wyniki za I kwartał 2020 r. w kwietniu i odnotowała spadek przychodów o 1% w porównaniu z tym samym kwartałem w ujęciu rok do roku. Choć może się to nie wydawać zbyt złe, biorąc pod uwagę wpływ COVID-19, spółka spodziewa się, że bardziej znaczący wpływ na przychody będzie widoczny w drugim kwartale. Kanały 'poza domem', takie jak restauracje i bary, stanowią około połowy przychodów firmy w normalnych warunkach. W kwietniu Coca-Cola ogłosiła, że odnotowała globalny spadek sprzedaży o ok. 25%, z czego większość pochodziła z kanałów pozadomowych. Coca-Cola jest jednak optymistycznie nastawiona do drugiej połowy 2020 r.

2

ExxonMobil

Drugim arstokratą dywidendowym będącym najczęstszym przedmiotem obrotu jest ExxonMobil. ExxonMobil to gigant w dziedzinie produkcji energii i chemikaliów, będący jedną z największych firm naftowych na świecie. Firma działa pod czterema markami: Esso, Exxon, Mobil i ExxonMobil Chemical.

Podobnie jak Coca-Cola, ExxonMobil ma długą historię wypłaty dywidendy, zwiększając jej wysokość przez ostatnie 37 lat. Chociaż ExxonMobil zapowiedział, że w 2020 r. ograniczy wydatki kapitałowe o 30% w związku ze spadkiem cen ropy naftowej i popytu na nią w wyniku epidemii koronawirusa, dyrektor generalny Darren Woods powiedział, że firma jest zdecydowana utrzymać swoją dywidendę.

3

AT&T Inc.

Na trzecim miejscu znajduje się AT&T, największa na świecie firma telekomunikacyjna pod względem przychodów. Działa w czterech segmentach biznesowych: AT&T Communications, WarnerMedia, AT&T Latin America i Xandr. Nawet w obliczu niepewności związanej z koronawirusem firma AT&T oświadczyła, że jest przywiązana do kwestii dywidendy i zwiększa ją od 35 lat.

Podobnie jak większość firm, AT&T musiała wprowadzić zmiany w odpowiedzi na skutki koronawirusa. Na przykład, firma anulowała plan przyspieszonego wykupu akcji o wartości 4 mld USD i dostosowała alokację kapitału. AT&T twierdzi, że dzięki temu będzie w stanie kontynuować inwestycje w rozwijające się obszary, takie jak 5G, łącza szerokopasmowe i nadchodząca platforma streamingowa HBO Max.

4

3M Company

Czwartą spółką na naszej liście jest 3M. Spółka ta ma długą historię dywidendową, ponieważ zwiększała wypłaty przez 62 lata z rzędu. 3M wytwarza produkty przemysłowe, bezpieczeństwa i konsumenckie. Produkuje wszystko, od taśm klejących po narzędzia dentystyczne. Niektóre z jej marek to Post-it, Scotch i Command.

W I kwartale 2020 r. sprzedaż 3M wzrosła o 2,8% rok do roku. Jest to częściowo związane ze wzrostem popytu na produkty bezpieczeństwa osobistego w tym okresie. Do tej pory firma 3M odgrywała kluczową rolę w produkcji materiałów i sprzętu niezbędnego do zwalczania wirusa COVID-19, w tym półmasek i masek N95. Biorąc pod uwagę różnorodność działalności i produktów firmy 3M, wpływ finansowy wirusa COVID-19 w różnym stopniu dotyczył różnych części jej oferty.

5

Johnson & Johnson

Ostatnią, ale nie mniej ważną spółką jest Johnson & Johnson, która zwiększała wypłaty dywidendy przez 58 lat z rzędu. Firma produkuje urządzenia medyczne, wyroby farmaceutyczne i konsumpcyjne. Pod jej parasolem znajdują się takie marki, jak Neutrogena, Tylenol i Listerine.

Podobnie jak 3M, Johnson & Johnson również odnotował pozytywny wzrost sprzedaży w pierwszym kwartale - o 3,3% rok do roku. Do zwiększenia sprzedaży przyczyniły się w szczególności działy Pharmaceutical i Consumer Healthcare. Wraz z wieloma innymi firmami Johnson & Johnson podejmuje wysiłki na rzecz walki z koronawirusem. Pod koniec marca 2020 r. firma ogłosiła, że wspólnie z Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA) opracowała wiodącego kandydata na szczepionkę przeciwko COVID-19. Jeśli badania na ludziach przebiegną zgodnie z planem we wrześniu 2020 roku, firma Johnson & Johnson planuje wyprodukować od 600 do 900 milionów dawek szczepionki do końca pierwszego kwartału 2021 roku.

Inwestowanie z DEGIRO

Czy inwestowanie w akcje dywidendowe jest częścią Państwa strategii inwestycyjnej? Czy są Państwo zainteresowani inwestycją w arystokratę dywidendowego? Na platformie dostępna jest również pewna liczba funduszy ETF, które śledzą arystokratów dywidendowych. Opłata za inwestowanie w te ETF-y wynosi 2,00 EUR Więcej informacji o naszych opłatach można znaleźć tutaj.

Jeśli posiadają Państwo produkt, który wypłaca dywidendę, a DEGIRO jest o tym informowane, jest ona widoczna w Państwa portfelu w sekcji 'Nadchodzące dywidendy'. Po wypłacie dywidendy wpis zostanie usunięty z tej sekcji i wpłacony na konto. Informacje na ten temat można znaleźć na wyciągu z rachunku w zakładce 'Aktywność'. Po wypłaceniu dywidendy można ją wypłacić, ponownie zainwestować lub pozostawić na platformie. Należy pamiętać, że nie oferujemy automatycznej reinwestycji dywidendy.

Arystokraci dywidendowi mają historię wypłacania i zwiększania dywidend, ale wypłata dywidendy nie jest gwarantowana. Spółki mogą podjąć decyzję o zawieszeniu, zmniejszeniu lub zaprzestaniu wypłaty dywidendy.

Otwórz konto

Informacje zawarte w tym artykule nie są napisane w celach doradczych, ani nie mają na celu rekomendowania jakichkolwiek inwestycji. Należy pamiętać, że od czasu powstania artykułu fakty mogły ulec zmianie. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Można stracić (część) swojego depozytu. Radzimy inwestować tylko w produkty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i doświadczeniu.

Źródła: Bloomberg, S&P Dow Jones Indices, Investopedia, Motley Fool, Coca-Cola, Forbes, AT&T, 3M, Johnson & Johnson, ExxonMobil

Cofnij

Wstęp do inwestowania w 10 lekcjach

Akademia Inwestorów academy

Zacznij inwestować już dziś

Otwarcie konta za darmo invest
backtotop

Państwa podróż inwestycyjna zaczyna się tutaj

Otwarcie konta za darmo dołączą Państwo do ponad 2,5 miliony inwestorów korzystających z naszej przyjaznej użytkownikowi platformy.

Uwaga:
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Mogą Państwo stracić (część) zainwestowany kapitał. Sugerujemy inwestować tylko w instrumenty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i dośwaidczeniu. Nie jest to rada inwestycyjna.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

icon_close

Chcemy wzmocnić pozycję ludzi, aby stali się najlepszymi inwestorami, jakimi mogą być. Oferując wszechświat możliwości i wyborów na naszej przyjaznej dla użytkownika platformie, usuwamy bariery, aby inwestowanie było dostępne dla każdego: początkujących lub doświadczonych inwestorów. Otrzymują Państwo dostęp do szerokiej gamy produktów na ponad 50 światowych giełdach, aby mieć swobodę inwestowania, wedle uznania. W naszym świecie otrzymują Państwo również świetny stosunek jakości do ceny. W żadnym stopniu nie rezygnując z jakości, bezpieczeństwa i zakresu naszych usług inwestycyjnych, oferujemy niewiarygodnie niskie opłaty. Priorytetowe traktowanie Państwa potrzeb pomogło nam stać się wiodącym europejskim brokerem online. Dowodem na nasz sukces jest ponad 2,5 miliony klientów i ponad 100 międzynarodowych nagród.

flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, zagraniczny oddział flatexDEGIRO Bank AG | Amstelplein 1, 1096HA Amsterdam | tel: +31 20 2613072) | e-mail: klienci@degiro.pl | flatexDEGIRO Bank Oddział w Holandii jest zarejestrowany w Holenderskiej Izbie Handlowej pod numerem 82510245. | flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, działający pod nazwą DEGIRO, jest holenderskim oddziałem flatexDEGIRO Bank AG. flatexDEGIRO Bank AG jest nadzorowany głównie przez niemiecki organ nadzoru finansowego (BaFin). W Holandii flatexDEGIRO Bank Dutch Branch jest zarejestrowany w DNB i nadzorowany przez AFM i DNB. | flatexDEGIRO Bank AG jest licencjonowanym niemieckim bankiem nadzorowanym przez niemiecki organ nadzoru finansowego i zarejestrowanym w Niemieckiej Izbie Handlowej pod numerem HRB 105687.