Inwestycje w  nieruchomości poprzez rynek finansowy i jakie REITs są najpopularniejsze na naszej platformie.

Jak inwestować w nieruchomości be kupowania domu?

Kiedy myśli się o inwestowaniu w nieruchomości, na myśl przychodzi kupno domów, mieszkań lub nieruchomości komercyjnych. Istnieją jednak sposoby wejścia na rynek nieruchomości bez konieczności ich zakupu. W tym artykule przedstawiamy kilka sposobów na inwestowanie w nieruchomości za pośrednictwem rynków finansowych.

Na czym polega inwestowanie w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości zasadniczo dzieli się na dwie kategorie: inwestycje fizyczne i inwestycje, które nie wymagają fizycznego posiadania nieruchomości.

Inwestycje fizyczne polegają na zakupie nieruchomości mieszkalnych, komercyjnych lub gruntów. Inwestorzy zyskują (lub tracą) w różny sposób na fizycznych inwestycjach w nieruchomości. Na przykład, jeśli kupią Państwo nieruchomość, można ją następnie 'flip', czyli wyremontować z zamiarem sprzedaży z zyskiem. Można też uzyskiwać dochód z wynajmu nieruchomości, wynajmując całą nieruchomość lub poszczególne pokoje najemcom. Zazwyczaj w przypadku inwestycji w nieruchomości fizyczne potrzebny jest znaczny kapitał.

Oprócz tradycyjnych nieruchomości murowanych, można inwestować w nieruchomości za pomocą kilku instrumentów finansowych. Niektóre z nich omówimy bardziej szczegółowo w następnym rozdziale.

Dodawanie nieruchomości do portfela

Oprócz inwestowania w nieruchomości fizyczne, inwestorzy mogą osiągać zyski (lub straty) kapitałowe z nieruchomości na rynkach finansowych. Popularnymi instrumentami finansowymi pozwalającymi na dodanie nieruchomości do portfela są fundusze powiernicze inwestujące w nieruchomości (REIT), giełdowe fundusze nieruchomości (ETF) oraz akcje spółek działających w tej branży.

REITs

REIT to spółka, która zwykle generuje dochód poprzez produkcję i posiadanie nieruchomości. Niektóre REIT-y są notowane na giełdzie, a inne nie. Inwestując w REIT-y, inwestorzy pośrednio inwestują w nieruchomości, które są własnością spółki. Podobnie jak w przypadku zwykłych akcji spółki, inwestowanie w REIT-y zazwyczaj daje inwestorowi prawo głosu.

W przeciwieństwie do innych spółek nieruchomościowych, REIT-y nie zajmują się budową nieruchomości w celu ich odsprzedaży. REIT-y są właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości, a następnie wypłacają inwestorom dochody z wynajmu. Jest to tzw. dochód oparty na dywidendzie. Nieruchomości te mogą być bardzo różne i mogą obejmować wszystko - od biurowców, hoteli, centrów handlowych i domów, po centra danych i wieże komórkowe.

Ponieważ czynsze są zazwyczaj stabilne, strumień dochodów z inwestycji w REIT można również uznać za stosunkowo stabilny w normalnych warunkach rynkowych. Jednak obecnie znajdujemy się w okresie, w którym warunki rynkowe nie są normalne ze względu na konsekwencje Covid-19, które ostatecznie mogą wpłynąć na strumienie dochodów z REIT-ów. Na przykład, ograniczenia w podróżowaniu, środki mające na celu pozostanie w domu i niepewność ekonomiczna wpływają na podróże i rezerwacje hotelowe, co ostatecznie może osłabić przepływy pieniężne z REIT-ów hotelowych.

Durante o período de 01.01.20-29.09.20, as SSI mais transacionadas através da nossa plataforma foram as SSIs:

  • APPLE HOSPITALITY REIT (US03784Y2000)
  • AMERICAN TOWER CORP. REIT (US03027X1000)
  • W.P. CAREY INC. REIT (US92936U1097)

Real estate ETFs

Jeśli nie znasz ETF-ów, są one rodzajem produktu, który naśladuje indeks, towar, obligację lub kompozycję produktów. Wyniki funduszu ETF podążają za ruchami cen produktów bazowych funduszu. W tym przypadku fundusze ETF inwestujące w nieruchomości obejmują koszyk papierów wartościowych z sektora nieruchomości. Często składniki tych funduszy obejmują REIT-y i mogą być zaprojektowane w taki sposób, aby odzwierciedlać indeks REIT.

Jedną z głównych zalet REIT ETF i ETF-ów w ogóle jest to, że obraca się nimi jak akcjami na giełdzie, przez co mogą być bardziej elastyczne w porównaniu z innymi funduszami inwestycyjnymi, a także mogą mieć niższe koszty, ponieważ są zazwyczaj zarządzane pasywnie. Ponadto umożliwiają one inwestorom uzyskanie ekspozycji na zdywersyfikowaną gamę papierów wartościowych związanych z nieruchomościami lub REIT-ów za pomocą jednej inwestycji.

Akcje nieruchomości

Jeśli są Państwo zainteresowani inwestowaniem w nieruchomości, mogą to Państwo robić także za pomocą akcji nieruchomości. Istnieje wiele możliwości uzyskania ekspozycji na nieruchomości za pomocą akcji. Jednym ze sposobów jest inwestowanie w akcje spółek, które są właścicielami nieruchomości i prowadzą działalność podobną do REIT-ów, ale nie spełniają kryteriów pozwalających uznać je za REIT.

Można również inwestować w spółki, których podstawowa działalność nie polega na zarządzaniu nieruchomościami lub posiadaniu ich na własność, ale które mogą odnieść korzyści, gdy na rynku nieruchomości panuje dobra koniunktura. Przykładami takich spółek mogą być firmy dostarczające materiały budowlane, portale internetowe zajmujące się obrotem nieruchomościami oraz firmy sprzedające nieruchomości w imieniu właścicieli.

Ryzyko związane z inwestowaniem w nieruchomości

Jeśli chcą Państwo inwestować w nieruchomości, ważne jest, aby zrozumieć, jakie ryzyko się z tym wiąże. Różne inwestycje wiążą się z różnymi rodzajami ryzyka. Na przykład, jeśli zdecydujesz się inwestować w nieruchomości na rynkach finansowych i kupisz REIT-y, wzrost stóp procentowych może wpłynąć na Twoją inwestycję, ponieważ REIT-y w przeszłości nie osiągały dobrych wyników w takim scenariuszu. W tym samym scenariuszu, jeśli zakupiony REIT jest denominowany w obcej walucie, również będziemy narażeni na ryzyko walutowe.

Jak widać, istnieje wiele rodzajów ryzyka, a ryzyko będzie się różnić w zależności od inwestycji. Dlatego przed przystąpieniem do inwestycji należy dokładnie zapoznać się z ryzykiem związanym z daną inwestycją i upewnić się, że jest ona zgodna z planem inwestycyjnym.

Inwestowanie w nieruchomości przez DEGIRO

Czy inwestowanie w nieruchomości jest częścią Państwa strategii inwestycyjnej? Czy pomogłoby to zdywersyfikować portfel? Jeśli tak, to dzięki naszej platformie można to zrobić na kilka sposobów. Choć oczywiście nie można u nas inwestować w fizyczne nieruchomości, oferujemy REIT-y oraz fundusze ETF i akcje związane z nieruchomościami.

Oprócz tego oferujemy wiele spółek i innych produktów finansowych, w które można inwestować na ponad pięćdziesięciu giełdach w trzydziestu krajach. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Produkty i rynki.

Otwórz konto

Informacje zawarte w tym artykule nie mają charakteru doradczego, ani też nie mają na celu rekomendowania jakichkolwiek inwestycji. Należy pamiętać, że od czasu powstania artykułu fakty mogły ulec zmianie. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Można stracić (część) swojego depozytu. Radzimy inwestować tylko w produkty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i doświadczeniu.

Źródła: Investopedia, Forbes, The Street

Cofnij

Wstęp do inwestowania w 10 lekcjach

Akademia Inwestorów academy

Zacznij inwestować już dziś

Otwarcie konta za darmo invest
backtotop

Państwa podróż inwestycyjna zaczyna się tutaj

Otwarcie konta za darmo dołączą Państwo do ponad 2,5 miliony inwestorów korzystających z naszej przyjaznej użytkownikowi platformy.

Uwaga:
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Mogą Państwo stracić (część) zainwestowany kapitał. Sugerujemy inwestować tylko w instrumenty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i dośwaidczeniu. Nie jest to rada inwestycyjna.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

icon_close

Chcemy wzmocnić pozycję ludzi, aby stali się najlepszymi inwestorami, jakimi mogą być. Oferując wszechświat możliwości i wyborów na naszej przyjaznej dla użytkownika platformie, usuwamy bariery, aby inwestowanie było dostępne dla każdego: początkujących lub doświadczonych inwestorów. Otrzymują Państwo dostęp do szerokiej gamy produktów na ponad 50 światowych giełdach, aby mieć swobodę inwestowania, wedle uznania. W naszym świecie otrzymują Państwo również świetny stosunek jakości do ceny. W żadnym stopniu nie rezygnując z jakości, bezpieczeństwa i zakresu naszych usług inwestycyjnych, oferujemy niewiarygodnie niskie opłaty. Priorytetowe traktowanie Państwa potrzeb pomogło nam stać się wiodącym europejskim brokerem online. Dowodem na nasz sukces jest ponad 2,5 miliony klientów i ponad 100 międzynarodowych nagród.

flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, zagraniczny oddział flatexDEGIRO Bank AG | Amstelplein 1, 1096HA Amsterdam | tel: +31 20 2613072) | e-mail: klienci@degiro.pl | flatexDEGIRO Bank Oddział w Holandii jest zarejestrowany w Holenderskiej Izbie Handlowej pod numerem 82510245. | flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, działający pod nazwą DEGIRO, jest holenderskim oddziałem flatexDEGIRO Bank AG. flatexDEGIRO Bank AG jest nadzorowany głównie przez niemiecki organ nadzoru finansowego (BaFin). W Holandii flatexDEGIRO Bank Dutch Branch jest zarejestrowany w DNB i nadzorowany przez AFM i DNB. | flatexDEGIRO Bank AG jest licencjonowanym niemieckim bankiem nadzorowanym przez niemiecki organ nadzoru finansowego i zarejestrowanym w Niemieckiej Izbie Handlowej pod numerem HRB 105687.