Przegląd największych spółek na świcie według kapitalizacji rynkowej

5 największych spółek na świecie

Kiedy słyszy się 'największa firma na świecie', zazwyczaj ma się na myśli kapitalizację rynkową, w skrócie market cap. Kapitalizacja rynkowa to wartość pozostających w obrocie akcji spółki notowanej na giełdzie. Aby ją obliczyć, należy pomnożyć liczbę znajdujących się w obrocie akcji przez aktualną cenę rynkową jednej akcji. Znajomość kapitalizacji rynkowej spółki może pomóc w określeniu jej względnej wielkości. Chociaż niektóre z wymienionych spółek nie mają kapitalizacji rynkowej powyżej 1 bln USD, każda z nich przekroczyła ten próg w pewnym momencie w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2020 roku. Ciekawostka: wszystkie firmy od 2 do 5 na tej liście rozpoczęły działalność w garażu.

1. Saudi Aramco

Saudi Arabian Oil Company to największa firma na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, której wartość wynosi 6,60 bln SAR (1,76 bln USD/1,62 bln EUR) [1][2]. Znana również jako Saudi Aramco, jest spółką naftowo-gazową z siedzibą w Dhahran w Arabii Saudyjskiej. Jej początki sięgają lat 30. XX wieku, kiedy to podpisano umowę koncesyjną między Arabią Saudyjską a Standard Oil Company of California (SOCAL). W celu zarządzania umową utworzono spółkę zależną o nazwie California Arabian Standard Oil Company (CASOC), która później, w latach 80. ubiegłego wieku, przekształciła się w Saudi Arabian Oil Company. Po latach poszukiwań i kopania, na pustyniach saudyjskich znaleziono ropę naftową, a firma szybko się rozrosła - w 1949 roku wydobywano 500 000 baryłek ropy dziennie.

Saudi Aramco trafiło na pierwsze strony gazet w zeszłym roku, kiedy to 11 grudnia po raz pierwszy w historii ustanowiło rekord największej oferty publicznej (IPO). Przed wejściem na giełdę spółka była w całości własnością rządu Arabii Saudyjskiej. Przez wiele lat trwały dyskusje na temat tego, na której giełdzie spółka ma zadebiutować. Ostatecznie firma zdecydowała się na lokalną ofertę na Tadawul, saudyjskiej giełdzie papierów wartościowych. W drugim dniu notowań ceny akcji wzrosły o 10%, a wycena spółki przekroczyła granicę 2 bilionów USD.

Dla porównania, kapitalizacja rynkowa Saudi Aramco jest większa niż łączna wartość Exxon Mobil (229,33 mld USD/210,79 mld EUR) [3], Shell PLC (181,43 mld USD/166,77 mld EUR) [4] i Chevron (189,27 mld USD/173,98 mld EUR) [3].

Niestety, DEGIRO nie oferuje możliwości handlu na giełdzie Tadawul, na której notowana jest spółka Saudi Aramco. W związku z tym nie ma możliwości zakupu akcji Saudi Aramco za pośrednictwem DEGIRO.

2. Microsoft

Na drugim miejscu znajduje się firma Microsoft, której kapitalizacja rynkowa wynosi 1,28 bln USD (1,18 bln EUR) [3]. Firma, znana z oprogramowania Windows i pakietu OfficeSuite, stała się największą firmą technologiczną od czasu swoich skromnych początków w 1975 roku. Przyjaciele Bill Gates i Paul Allen założyli firmę po tym, jak obaj porzucili studia. Zaczynali od opracowania i sprzedaży interpretera kodu programistycznego dla Altair 8800, mikrokomputera stworzonego przez firmę MITS. Microsoft stale się rozwijał, aż w końcu w 1986 roku wszedł na giełdę, uzyskując 61 milionów dolarów (56,07 milionów euro) [3] w ramach pierwszej oferty publicznej.

Obecnie firma dzieli swoją działalność na trzy segmenty: Productivity and Business Processes, Intelligent Cloud oraz More Personal Computing. Niektóre z jej produktów to systemy operacyjne, usługi przetwarzania w chmurze, aplikacje dla biznesu, komputery, tablety, konsole do gier, telefony i gry wideo.

Na początku XXI wieku firma Microsoft nie dostrzegała wielu trendów w informatyce i opierała się na swoim systemie operacyjnym Windows jako głównym źródle przychodów. Pod kierownictwem dyrektora generalnego Satyi Nadelli firma zaczęła dokładać starań i przeznaczać zasoby na biznes związany z przetwarzaniem w chmurze, a konkretnie na swoją usługę Azure, choć na tym rynku była lata świetlne za firmą Amazon. Z czasem usługi chmury obliczeniowej Microsoftu stały się dla firmy znaczącym źródłem dochodów. Azure nie jest jedynym składnikiem segmentu Inteligentnej Chmury, jednak w minionym kwartale segment ten jako całość odpowiadał za 32% całkowitych przychodów.

Oprócz własnych marek Microsoft przez lata wzbogacił swoje portfolio o inne firmy. Największym z nich wszystkich był LinkedIn. Microsoft kupił tę firmę w grudniu 2016 roku za 26,2 miliarda dolarów (24,08 miliarda euro) [3]. Inne przykłady to Hotmail, Skype, GitHub i Minecraft.

Microsoft jest notowany pod kodem ISIN US5949181045 na giełdach NASDAQ, Xetra, Börse Frankfurt i SIX Swiss Exchange.

3. Apple

Niewiele ustępuje Microsoftowi firma Apple, której kapitalizacja rynkowa wynosi 1,26 biliona USD (1,16 biliona EUR) [3]. Firma została założona w 1976 r. przez Steve'a Jobsa i Steve'a Wozniaka w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Był jeszcze trzeci założyciel, Ronald Wayne, ale szybko opuścił firmę i sprzedał swoje udziały za 800 dolarów, czego być może teraz żałuje.

Pierwszym produktem firmy Apple był komputer Apple I, który nie posiadał klawiatury ani monitora. Przed wypuszczeniem pierwszego komputera Macintosh, w grudniu 1980 roku firma Apple weszła na giełdę, pozyskując nieco ponad 100 milionów USD (91,93 miliona EUR)[3]. Na początku XXI wieku Apple wprowadziło na rynek komputery iMac i iPod, a w 2007 roku zadebiutował pierwszy telefon iPhone.

Obecnie do segmentów działalności firmy należą: iPhone, Mac, iPad, Wearables Home and Accessories oraz Services. Przez siedem lat poprzedzających rok 2019 ponad 50% przychodów firmy Apple pochodziło głównie z iPhone'ów. Po opublikowaniu przez Apple danych za I półrocze 2019 r. okazało się, że tak nie jest - sprzedaż iPhone'ów stanowi 48,29% przychodów Apple. Firma przyjęła jednak tę zmianę i dywersyfikuje swoje źródła przychodów dzięki takim produktom, jak słuchawki AirPods, karta Apple Card i Apple TV+.

Kod ISIN spółki Apple to US0378331005, a jej akcje są dostępne w obrocie na giełdach NASDAQ, Xetra, London Stock Exchange, Börse Frankfurt i SIX Swiss Exchange.

4. Amazon

Kapitalizacja rynkowa wynosząca 982,05 mld USD (902,41 mld euro) [3] sprawia, że Amazon jest czwartą najbardziej wartościową firmą na świecie. Firma Amazon została założona w 1994 roku przez Jeffa Bezosa. Początkowo działała jako księgarnia internetowa, a w maju 1997 r. weszła na giełdę, na której zebrano 54 mln dolarów (49,62 mln euro) [3]. Rok później Amazon dodał do swojej oferty dodatkowe kategorie produktów. Firma szybko się rozwijała, a w 1999 roku do 150 krajów wysłano 20 milionów produktów.

Amazon jest obecnie jednym z największych internetowych sprzedawców detalicznych, a ponadto oferuje szereg innych produktów i usług, w tym usługi w chmurze obliczeniowej o nazwie Amazon Web Services (AWS). AWS jest dużym graczem na rynku chmury, zwłaszcza w sektorze IaaS. W 2018 r. firma Gartner opublikowała artykuł, z którego wynika, że AWS ma 47,8% udziału w globalnym rynku IaaS.

Spółka Amazon jest dostępna w obrocie na giełdzie NASDAQ, Xetra, Börse Frankfurt i Borsa Italiana pod kodem ISIN US0231351067.

5. Alphabet

W styczniu 2020 roku Alphabet po raz pierwszy przekroczył próg 1 biliona dolarów i jest piątą co do wielkości firmą o kapitalizacji rynkowej 953,57 mld dolarów (876,24 mld euro) [3]. Przed 2015 r. Alphabet był znany jako Google, ale firma zdecydowała się na reorganizację pod nową firmą macierzystą. W 1995 r. założyciele Google, Larry Page i Sergey Brin, spotkali się na Uniwersytecie Stanforda, gdzie rozpoczęli pracę nad wyszukiwarką o nazwie Backrub, która później przekształciła się w Google. Dziewięć lat później firma Google weszła na giełdę z wyceną 23 mld dolarów (21,13 mld euro)[3].

Alphabet dzieli swoje raporty finansowe na dwie kategorie: Google i 'Inne zakłady'. Firmy i produkty, które należą do kategorii Google, to spółki zależne Google, takie jak Google Ads, Google Cloud, Chrome, YouTube i Android. Inne zakłady obejmują takie firmy, jak Calico, Verily, Waymo, X i CapitalG, aby wymienić tylko kilka z nich. Zdecydowana większość przychodów pochodzi z sektora Google, ponieważ tylko 0,4% przychodów pochodziło z Other Bets w IV kwartale 2019 roku.

Spółka Alphabet jest notowana na giełdzie NASDAQ pod dwoma nazwami GOOG i GOOGL. Akcje pod nazwą GOOGL są zaliczane do klasy A, a akcje GOOG do klasy C. Główna różnica między nimi polega na prawie głosu. Akcje klasy A są notowane pod kodem ISIN US02079K3059 i są dostępne na giełdach NASDAQ, Xetra, Börse Frankfurt, London Stock Exchange i SIX Swiss Exchange. Akcje klasy C są notowane pod kodem ISIN US02079K1079 i są dostępne na NASDAQ, Xetra, Börse Frankfurt i London Stock Exchange.

Market cap comparison of the world`s biggest companies

Inwestowanie z DEGIRO

Czy chcieliby Państwo zainwestować w jedną z największych firm na świecie? Jak już wspomniano, inwestowanie w Saudi Aramco za pośrednictwem DEGIRO nie jest możliwe. Oferujemy jednak możliwość inwestowania w Microsoft, Apple, Amazon i Alphabet. W przypadku giełd amerykańskich oferujemy niską opłatę w wysokości 0,50 EUR za akcję. Jeśli chcesz kupić akcje jednej z tych spółek na innej giełdzie, na której są one notowane, opłaty prowizyjne różnią się w zależności od giełdy. Szczegółowe informacje można znaleźć w naszej Tabeli opłat.

Otwórz konto

Informacje zawarte w tym artykule nie mają na celu doradztwa ani rekomendowania jakichkolwiek inwestycji. Należy pamiętać, że od momentu powstania artykułu fakty mogły ulec zmianie. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Można stracić (część) swojego depozytu. Radzimy inwestować wyłącznie w produkty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i doświadczeniu.

Źródła: Bloomberg, The New York Times, Saudi Aramco, Forbes, History.com, Investopedia, Gartner, Yahoo Finance

Kapitalizacja rynkowa na 25.02.20

Kurs waluty na 25.02.20

[1] 1 SAR = 0.27 USD

[2] 1 SAR = 0.24 EUR

[3] 1 USD = 0.92 EUR

[4] 1 EUR = 1.09 USD

Cofnij

Wstęp do inwestowania w 10 lekcjach

Akademia Inwestorów academy

Zacznij inwestować już dziś

Otwarcie konta za darmo invest
backtotop

Państwa podróż inwestycyjna zaczyna się tutaj

Otwarcie konta za darmo dołączą Państwo do ponad 2,5 miliony inwestorów korzystających z naszej przyjaznej użytkownikowi platformy.

Uwaga:
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Mogą Państwo stracić (część) zainwestowany kapitał. Sugerujemy inwestować tylko w instrumenty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i dośwaidczeniu. Nie jest to rada inwestycyjna.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

icon_close

Chcemy wzmocnić pozycję ludzi, aby stali się najlepszymi inwestorami, jakimi mogą być. Oferując wszechświat możliwości i wyborów na naszej przyjaznej dla użytkownika platformie, usuwamy bariery, aby inwestowanie było dostępne dla każdego: początkujących lub doświadczonych inwestorów. Otrzymują Państwo dostęp do szerokiej gamy produktów na ponad 50 światowych giełdach, aby mieć swobodę inwestowania, wedle uznania. W naszym świecie otrzymują Państwo również świetny stosunek jakości do ceny. W żadnym stopniu nie rezygnując z jakości, bezpieczeństwa i zakresu naszych usług inwestycyjnych, oferujemy niewiarygodnie niskie opłaty. Priorytetowe traktowanie Państwa potrzeb pomogło nam stać się wiodącym europejskim brokerem online. Dowodem na nasz sukces jest ponad 2,5 miliony klientów i ponad 100 międzynarodowych nagród.

flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, zagraniczny oddział flatexDEGIRO Bank AG | Amstelplein 1, 1096HA Amsterdam | tel: +31 20 2613072) | e-mail: klienci@degiro.pl | flatexDEGIRO Bank Oddział w Holandii jest zarejestrowany w Holenderskiej Izbie Handlowej pod numerem 82510245. | flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, działający pod nazwą DEGIRO, jest holenderskim oddziałem flatexDEGIRO Bank AG. flatexDEGIRO Bank AG jest nadzorowany głównie przez niemiecki organ nadzoru finansowego (BaFin). W Holandii flatexDEGIRO Bank Dutch Branch jest zarejestrowany w DNB i nadzorowany przez AFM i DNB. | flatexDEGIRO Bank AG jest licencjonowanym niemieckim bankiem nadzorowanym przez niemiecki organ nadzoru finansowego i zarejestrowanym w Niemieckiej Izbie Handlowej pod numerem HRB 105687.