Zestawienie najpopularniejszch akcji  w 2021 r.

Najpopularniejsze akcji według krajów: 2021

Rok 2021 był kolejnym interesującym rokiem w świecie inwestycji, ponieważ pandemia Covid nadal powodowała problemy w niektórych branżach i przyspieszała trendy w innych. Europejskie i amerykańskie akcje zakończyły rok na plusie, a indeksy EURO STOXX 50 i S&P 500 zyskały odpowiednio 20,99% i 26,89%.

W tym artykule znajdą Państwo najczęściej handlowane akcje w każdym z naszych krajów w całym 2021 roku. Zazwyczaj analizujemy wszystkie akcje, ale tym razem uwzględniliśmy tylko akcje z głównych indeksów amerykańskich i europejskich, aby przybliżyć największych graczy na rynku. Następnie omawiamy akcje najbardziej dominujące wśród naszych inwestorów oraz akcje, które odnotowały największe zmiany cen w ubiegłym roku.

Tesla was the most popular stock among DEGIRO investors in 2021.

Tesla dominuje mapę

Tesla była zdecydowanie najpopularniejszą akcją wśród naszych inwestorów, notowaną najczęściej w 11 z 18 krajów, w których prowadzimy notowania.

Rok 2021 był trudny dla wielu firm z branży motoryzacyjnej, ponieważ globalny niedobór chipów spowodował, że niektóre firmy wstrzymały lub ograniczyły produkcję, w tym Tesla. W lutym 2021 r. produkcja w fabryce Tesli we Fremont w Kalifornii została wstrzymana na dwa dni z powodu braku części. Tesla zdołała jednak poradzić sobie z tym problemem. Firma ogłosiła niedawno, że w IV kwartale 2021 r. dostarczyła rekordową liczbę 308 600 pojazdów. Dzięki temu łączna sprzedaż Tesli w 2021 r. wyniosła 936 000, co oznacza wzrost o 87% w ujęciu rok do roku i pobicie szacunków analityków.

Oprócz lepszych niż oczekiwano wyników, Tesla stała się jedną z pięciu amerykańskich spółek notowanych na giełdzie, których wycena w październiku 2021 r. przekroczy 1 bilion dolarów. Taka wycena sprawia, że jest ona warta więcej niż pięciu innych wiodących producentów samochodów - General Motors, Daimler, BYD, Volkswagen i Toyota - razem wziętych.

Mimo że kurs akcji Tesli zakończył rok wzrostem o 53,92%, przez cały rok był niestabilny. Według Bloomberga, wahania cen akcji Tesli w typowym dniu są cztery razy większe niż w przypadku indeksu S&P 500.

Największe ruchy

Spółkami, które odnotowały największe zmiany cen w 2021 roku, były SSAB i CD Projekt.

SSAB

Spośród wszystkich akcji na mapie najwięcej zyskała spółka SSAB, której ceny wzrosły o 77,08%. SSAB to szwedzka spółka wielonarodowa działająca w przemyśle stalowym.

Ponieważ jest to branża stalowa, cena stali może mieć wpływ na kurs akcji SSAB. Po początkowym spadku popytu na początku pandemii, ożywienie gospodarcze spowodowało wzrost popytu i cen wyrobów stalowych. W III kwartale 2021 r. firma SSAB odnotowała rekordowy kwartalny zysk operacyjny w wysokości 5 800 mln SEK (~565 mln EUR). W 2021 r. firma SSAB wyprodukowała również pierwszą stal wolną od paliw kopalnych i dostarczyła ją do Volvo Group.

CD Projekt

Na minusie znalazła się spółka CD Projekt, której ceny spadły o 30,79%. CD Projekt to polski producent, wydawca i dystrybutor gier wideo. Niektóre gry, z których jest znana to Cyberpunk 2077 i Wiedźmin.

W kwietniu 2020 roku CD Projekt był najcenniejszą spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednak w grudniu 2020 r. ceny spadły i do tej pory z trudem wracają do poprzedniego poziomu.

W grudniu 2020 r. CD Projekt wprowadził na rynek bardzo oczekiwaną grę wideo Cyberpunk 2077. Po premierze gracze zgłaszali wiele błędów, co spowodowało, że Sony wycofało grę z PlayStation Store. Analitycy początkowo spodziewali się, że sprzedaż Cyberpunk 2077 osiągnie 30 milionów sztuk w rok po premierze gry, ale pod koniec 2021 roku obniżyli te szacunki o około 65%.

Firma musiała również zmierzyć się z problemami prawnymi związanymi z aferą Cyberpunk, ponieważ została pozwana do sądu okręgowego w Kalifornii przez inwestorów posiadających amerykańskie kwity depozytowe (ADR) firmy. Pozwani twierdzili, że spółka wprowadziła inwestorów w błąd, twierdząc, że gra jest grywalna przed jej debiutem.

Inwestowanie z DEGIRO

Chcemy, aby inwestowanie było dostępne dla każdego. Mamy prostą, zryczałtowaną strukturę cenową, a nawet oferujemy inwestowanie w akcje amerykańskie bez prowizji! Szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie poświęconej opłatom.

Pomagamy rozłożyć ryzyko, oferując dostęp do jednego z największych światów i giełd. Możesz wpływać na ryzyko, budując dobrze zdywersyfikowany portfel i rozkładając swoje inwestycje na różne rodzaje, regiony i sektory. Przegląd oferowanych przez nas produktów i giełd znajduje się na stronie Rynki.

Otwórz rachunek

Informacje zawarte w tym artykule nie zostały napisane w celach doradczych, ani też nie mają na celu rekomendowania jakichkolwiek inwestycji. Należy pamiętać, że od momentu powstania artykułu fakty mogły ulec zmianie. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Można stracić (część) swojego depozytu. Radzimy inwestować tylko w produkty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i doświadczeniu.

Źródła: Bloomberg, Reuters, Tesla, SSAB, CD Projekt

Cofnij

Wstęp do inwestowania w 10 lekcjach

Akademia Inwestorów academy

Zacznij inwestować już dziś

Otwarcie konta za darmo invest
backtotop

Państwa podróż inwestycyjna zaczyna się tutaj

Otwarcie konta za darmo dołączą Państwo do ponad 2,5 miliony inwestorów korzystających z naszej przyjaznej użytkownikowi platformy.

Uwaga:
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Mogą Państwo stracić (część) zainwestowany kapitał. Sugerujemy inwestować tylko w instrumenty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i dośwaidczeniu. Nie jest to rada inwestycyjna.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

icon_close

Chcemy wzmocnić pozycję ludzi, aby stali się najlepszymi inwestorami, jakimi mogą być. Oferując wszechświat możliwości i wyborów na naszej przyjaznej dla użytkownika platformie, usuwamy bariery, aby inwestowanie było dostępne dla każdego: początkujących lub doświadczonych inwestorów. Otrzymują Państwo dostęp do szerokiej gamy produktów na ponad 50 światowych giełdach, aby mieć swobodę inwestowania, wedle uznania. W naszym świecie otrzymują Państwo również świetny stosunek jakości do ceny. W żadnym stopniu nie rezygnując z jakości, bezpieczeństwa i zakresu naszych usług inwestycyjnych, oferujemy niewiarygodnie niskie opłaty. Priorytetowe traktowanie Państwa potrzeb pomogło nam stać się wiodącym europejskim brokerem online. Dowodem na nasz sukces jest ponad 2,5 miliony klientów i ponad 100 międzynarodowych nagród.

flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, zagraniczny oddział flatexDEGIRO Bank AG | Amstelplein 1, 1096HA Amsterdam | tel: +31 20 2613072) | e-mail: klienci@degiro.pl | flatexDEGIRO Bank Oddział w Holandii jest zarejestrowany w Holenderskiej Izbie Handlowej pod numerem 82510245. | flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, działający pod nazwą DEGIRO, jest holenderskim oddziałem flatexDEGIRO Bank AG. flatexDEGIRO Bank AG jest nadzorowany głównie przez niemiecki organ nadzoru finansowego (BaFin). W Holandii flatexDEGIRO Bank Dutch Branch jest zarejestrowany w DNB i nadzorowany przez AFM i DNB. | flatexDEGIRO Bank AG jest licencjonowanym niemieckim bankiem nadzorowanym przez niemiecki organ nadzoru finansowego i zarejestrowanym w Niemieckiej Izbie Handlowej pod numerem HRB 105687.