Zestawienie najpopularniejszch akcji  w 2021 r.

Najpopularniejsze akcji według krajów: 2021

Rok 2021 był kolejnym interesującym rokiem w świecie inwestycji, ponieważ pandemia Covid nadal powodowała problemy w niektórych branżach i przyspieszała trendy w innych. Europejskie i amerykańskie akcje zakończyły rok na plusie, a indeksy EURO STOXX 50 i S&P 500 zyskały odpowiednio 20,99% i 26,89%.

W tym artykule znajdą Państwo najczęściej handlowane akcje w każdym z naszych krajów w całym 2021 roku. Zazwyczaj analizujemy wszystkie akcje, ale tym razem uwzględniliśmy tylko akcje z głównych indeksów amerykańskich i europejskich, aby przybliżyć największych graczy na rynku. Następnie omawiamy akcje najbardziej dominujące wśród naszych inwestorów oraz akcje, które odnotowały największe zmiany cen w ubiegłym roku.

Tesla was the most popular stock among DEGIRO investors in 2021.

Tesla dominuje mapę

Tesla była zdecydowanie najpopularniejszą akcją wśród naszych inwestorów, notowaną najczęściej w 11 z 18 krajów, w których prowadzimy notowania.

Rok 2021 był trudny dla wielu firm z branży motoryzacyjnej, ponieważ globalny niedobór chipów spowodował, że niektóre firmy wstrzymały lub ograniczyły produkcję, w tym Tesla. W lutym 2021 r. produkcja w fabryce Tesli we Fremont w Kalifornii została wstrzymana na dwa dni z powodu braku części. Tesla zdołała jednak poradzić sobie z tym problemem. Firma ogłosiła niedawno, że w IV kwartale 2021 r. dostarczyła rekordową liczbę 308 600 pojazdów. Dzięki temu łączna sprzedaż Tesli w 2021 r. wyniosła 936 000, co oznacza wzrost o 87% w ujęciu rok do roku i pobicie szacunków analityków.

Oprócz lepszych niż oczekiwano wyników, Tesla stała się jedną z pięciu amerykańskich spółek notowanych na giełdzie, których wycena w październiku 2021 r. przekroczy 1 bilion dolarów. Taka wycena sprawia, że jest ona warta więcej niż pięciu innych wiodących producentów samochodów - General Motors, Daimler, BYD, Volkswagen i Toyota - razem wziętych.

Mimo że kurs akcji Tesli zakończył rok wzrostem o 53,92%, przez cały rok był niestabilny. Według Bloomberga, wahania cen akcji Tesli w typowym dniu są cztery razy większe niż w przypadku indeksu S&P 500.

Największe ruchy

Spółkami, które odnotowały największe zmiany cen w 2021 roku, były SSAB i CD Projekt.

SSAB

Spośród wszystkich akcji na mapie najwięcej zyskała spółka SSAB, której ceny wzrosły o 77,08%. SSAB to szwedzka spółka wielonarodowa działająca w przemyśle stalowym.

Ponieważ jest to branża stalowa, cena stali może mieć wpływ na kurs akcji SSAB. Po początkowym spadku popytu na początku pandemii, ożywienie gospodarcze spowodowało wzrost popytu i cen wyrobów stalowych. W III kwartale 2021 r. firma SSAB odnotowała rekordowy kwartalny zysk operacyjny w wysokości 5 800 mln SEK (~565 mln EUR). W 2021 r. firma SSAB wyprodukowała również pierwszą stal wolną od paliw kopalnych i dostarczyła ją do Volvo Group.

CD Projekt

Na minusie znalazła się spółka CD Projekt, której ceny spadły o 30,79%. CD Projekt to polski producent, wydawca i dystrybutor gier wideo. Niektóre gry, z których jest znana to Cyberpunk 2077 i Wiedźmin.

W kwietniu 2020 roku CD Projekt był najcenniejszą spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednak w grudniu 2020 r. ceny spadły i do tej pory z trudem wracają do poprzedniego poziomu.

W grudniu 2020 r. CD Projekt wprowadził na rynek bardzo oczekiwaną grę wideo Cyberpunk 2077. Po premierze gracze zgłaszali wiele błędów, co spowodowało, że Sony wycofało grę z PlayStation Store. Analitycy początkowo spodziewali się, że sprzedaż Cyberpunk 2077 osiągnie 30 milionów sztuk w rok po premierze gry, ale pod koniec 2021 roku obniżyli te szacunki o około 65%.

Firma musiała również zmierzyć się z problemami prawnymi związanymi z aferą Cyberpunk, ponieważ została pozwana do sądu okręgowego w Kalifornii przez inwestorów posiadających amerykańskie kwity depozytowe (ADR) firmy. Pozwani twierdzili, że spółka wprowadziła inwestorów w błąd, twierdząc, że gra jest grywalna przed jej debiutem.

Inwestowanie z DEGIRO

Chcemy, aby inwestowanie było dostępne dla każdego. Mamy prostą, zryczałtowaną strukturę cenową, a nawet oferujemy inwestowanie w akcje amerykańskie bez prowizji! Szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie poświęconej opłatom.

Pomagamy rozłożyć ryzyko, oferując dostęp do jednego z największych światów i giełd. Możesz wpływać na ryzyko, budując dobrze zdywersyfikowany portfel i rozkładając swoje inwestycje na różne rodzaje, regiony i sektory. Przegląd oferowanych przez nas produktów i giełd znajduje się na stronie Rynki.

Otwórz rachunek

Informacje zawarte w tym artykule nie zostały napisane w celach doradczych, ani też nie mają na celu rekomendowania jakichkolwiek inwestycji. Należy pamiętać, że od momentu powstania artykułu fakty mogły ulec zmianie. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Można stracić (część) swojego depozytu. Radzimy inwestować tylko w produkty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i doświadczeniu.

Źródła: Bloomberg, Reuters, Tesla, SSAB, CD Projekt

Cofnij

Wstęp do inwestowania w 10 lekcjach

Akademia Inwestorów academy

Zacznij inwestować już dziś

Otwórz darmowe konto invest
backtotop

Państwa podróż inwestycyjna zaczyna się tutaj

Otwierając darmowe konto dołączą Państwo do ponad 2,5 miliony inwestorów korzystających z naszej przyjaznej użytkownikowi platformy.

Rejestracja konta

Uwaga:
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Mogą Państwo stracić (część) zainwestowany kapitał. Sugerujemy inwestować tylko w instrumenty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i dośwaidczeniu. Nie jest to rada inwestycyjna.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

icon_close

Chcemy wzmocnić pozycję ludzi, aby stali się najlepszymi inwestorami, jakimi mogą być. Oferując wszechświat możliwości i wyborów na naszej przyjaznej dla użytkownika platformie, usuwamy bariery, aby inwestowanie było dostępne dla każdego: początkujących lub doświadczonych inwestorów. Otrzymują Państwo dostęp do szerokiej gamy produktów na ponad 50 światowych giełdach, aby mieć swobodę inwestowania, wedle uznania. W naszym świecie otrzymują Państwo również świetny stosunek jakości do ceny. W żadnym stopniu nie rezygnując z jakości, bezpieczeństwa i zakresu naszych usług inwestycyjnych, oferujemy niewiarygodnie niskie opłaty. Priorytetowe traktowanie Państwa potrzeb pomogło nam stać się wiodącym europejskim brokerem online. Dowodem na nasz sukces jest ponad 2,5 miliony klientów i ponad 90 międzynarodowych nagród.