Większość tych akcji są z sektora finansowego.

Najczęściej handlowane akcje według krajów: Marzec 2022

Wraz z końcem marca kończy się pierwszy kwartał roku. Marzec był kolejnym ponurym miesiącem, ponieważ na Ukrainie trwała straszliwa wojna, która spowodowała niewyobrażalne zniszczenia wśród ludności Ukrainy. Możemy mieć tylko nadzieję na zakończenie wojny i przywrócenie pokoju na Ukrainie.

W ubiegłym miesiącu byliśmy świadkami kolejnych skutków wojny na rynkach finansowych. Na przykład, ceny towarów uległy gwałtownym wachaniom, ponieważ sankcje nałożone na Rosję spowodowały dalsze ograniczenia dostaw. Amerykańskie akcje radziły sobie lepiej niż europejskie - indeks S&P 500 wzrósł o 3,58%, a indeks EURO STOXX 50 spadł o 0,55%.

The majority of these stocks are in the financial sector.

Debiutanci na mapie

W marcu na naszej mapie zadebiutowało pięć spółek, które po raz pierwszy były przedmiotem największego obrotu. Ponieważ są to nowe spółki, poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdej z nich:

Jastrzebska Spolka Weglowa

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) jest polską spółką węglową. Spółka ta jest jednym z największych producentów wysokiej jakości twardego węgla koksowego w Unii Europejskiej. Działalność spółki podzielona jest na dwa główne segmenty: Węgiel i Koks. Segment Węgiel obejmuje wydobycie i sprzedaż węgla kamiennego, a segment Koks obejmuje produkcję i sprzedaż koksu oraz węglowodorów. JSW jest zaangażowana w przemysł stalowy, ponieważ jej produkty są w dużym stopniu wykorzystywane do produkcji stali.

Cena akcji JSW wzrosła w marcu o 58,07% i 30 marca osiągnęła trzyletni rekord na poziomie 79 zł.

Banco Comercial Portugues

Banco Comercial Portugues (BPC) jest jednym z największych prywatnych banków w Portugalii. Grupa działa poprzez kilka spółek zależnych, takich jak Millennium bcp, ActivoBank i Millenniumbcp Ageas. BPC prowadzi działalność w Portugalii, Polsce, Mozambiku, Angoli i Chinach.

Pod koniec marca BCP ogłosił, że przywróci dywidendę po dwuletnim okresie jej wstrzymania. Ceny akcji wzrosły o 4,85% na koniec miesiąca.

Nordex

Nordex to firma z siedzibą w Niemczech, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i dystrybucją turbin wiatrowych. Posiada zakłady produkcyjne w wielu krajach na całym świecie, w tym w Niemczech, Hiszpanii, Indiach, Meksyku i USA.

Chociaż kurs akcji Nordexu zakończył marzec niewielkim spadkiem o 0,31%, ceny wzrosły od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. Akcje spółek czystej energii, w tym Nordexu, generalnie dobrze radziły sobie w czasie wojny na Ukrainie, ponieważ rządy podejmują wysiłki w celu zmniejszenia zależności od importu paliw kopalnych z Rosji.

Societe Generale

Societe Generale, często określane jako SocGen, jest grupą świadczącą usługi finansowe z siedzibą we Francji. Działalność firmy prowadzona jest w trzech głównych segmentach: Francuska Bankowość Detaliczna, Międzynarodowa Bankowość Detaliczna, Ubezpieczenia i Usługi Finansowe dla Korporacji oraz Globalna Bankowość i Rozwiązania dla Inwestorów.

W porównaniu z innymi dużymi bankami europejskimi, SocGen ma jedne z największych ekspozycji na Rosję. SocGen poinformował, że na koniec 2021 roku posiadał 18,6 mld euro ekspozycji wobec kontrahentów w Rosji, co stanowi 1,7% całkowitej ekspozycji grupy. Na początku marca firma ostrzegła, że może zostać pozbawiona swojej działalności w Rosji, ale twierdzi, że ma wystarczające środki, aby "zaabsorbować konsekwencje potencjalnego ekstremalnego scenariusza". Kurs akcji SocGen spadł w marcu o 4,60%.

Intesa Sanpaolo

Kolejną firmą z sektora finansowego, która jest nową nazwą na naszej mapie, jest Intesa Sanpaolo, największy włoski bank pod względem sumy aktywów. Największym rynkiem grupy są Włochy, ale oferuje ona również usługi dla klientów w całej Europie, a także w Azji, Afryce i obu Amerykach.

Podobnie jak SocGen, Intesa posiada również ekspozycję na Rosję i Ukrainę, która w połowie marca wyniosła 5,7 mld euro. Intesa poinformowała, że przeprowadza strategiczny przegląd swojej obecności w Rosji i że nie może obecnie potwierdzić, czy bank osiągnie swój cel na 2022 r. w postaci zysku w wysokości 5 mld euro. Ceny w marcu spadły o 4,60%.

Sektor o największym obrocie

Sektor finansowy był silnie obecny na naszej mapie w marcu - siedem z 18 akcji należało do tego sektora. Należą do nich: flatexDEGIRO, Societe Generale, Alpha Services and Holdings, OTP Bank Nyrt, Intesa, ING i BCP. Wszystkie te akcje, z wyjątkiem BCP, zakończyły marzec na minusie.

Największe ruchy

Spółkami, które w ubiegłym miesiącu odnotowały największe ruchy cenowe spośród akcji znajdujących się na mapie, były JSW i ING. Wzrost kursu JSW o 58,07% uczynił z niej zwycięzcę marca. ING było na przegranej pozycji - ceny spadły o 9,43%.

Inwestowanie z DEGIRO

Chcemy, aby inwestowanie było dostępne dla każdego, oferując inwestowanie z niewiarygodnie niskimi opłatami. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Opłaty.

Pomagamy rozłożyć ryzyko, oferując dostęp do jednego z największych światów i giełd. Możecie Państwo wpływać na swoje ryzyko, budując dobrze zdywersyfikowany portfel i rozkładając swoje inwestycje na różne rodzaje, regiony i sektory. Przegląd oferowanych przez nas produktów i giełd znajduje się na stronie Rynki.

Otwarcie konta

Informacje zawarte w tym artykule nie zostały napisane w celach doradczych, ani też nie mają na celu rekomendowania jakichkolwiek inwestycji. Należy pamiętać, że od momentu powstania artykułu fakty mogły ulec zmianie. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Można stracić (część) swojego depozytu. Radzimy inwestować tylko w takie produkty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i doświadczeniu.

Źródła: Bloomberg, Reuters, Investing.com, JSW, BCP, SocGen, Intesa Sanpaolo, Nordex

Cofnij

Wstęp do inwestowania w 10 lekcjach

Akademia Inwestorów academy

Zacznij inwestować już dziś

Otwarcie konta za darmo invest
backtotop

Państwa podróż inwestycyjna zaczyna się tutaj

Otwarcie konta za darmo dołączą Państwo do ponad 2,5 miliony inwestorów korzystających z naszej przyjaznej użytkownikowi platformy.

Uwaga:
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Mogą Państwo stracić (część) zainwestowany kapitał. Sugerujemy inwestować tylko w instrumenty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i dośwaidczeniu. Nie jest to rada inwestycyjna.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

icon_close

Chcemy wzmocnić pozycję ludzi, aby stali się najlepszymi inwestorami, jakimi mogą być. Oferując wszechświat możliwości i wyborów na naszej przyjaznej dla użytkownika platformie, usuwamy bariery, aby inwestowanie było dostępne dla każdego: początkujących lub doświadczonych inwestorów. Otrzymują Państwo dostęp do szerokiej gamy produktów na ponad 50 światowych giełdach, aby mieć swobodę inwestowania, wedle uznania. W naszym świecie otrzymują Państwo również świetny stosunek jakości do ceny. W żadnym stopniu nie rezygnując z jakości, bezpieczeństwa i zakresu naszych usług inwestycyjnych, oferujemy niewiarygodnie niskie opłaty. Priorytetowe traktowanie Państwa potrzeb pomogło nam stać się wiodącym europejskim brokerem online. Dowodem na nasz sukces jest ponad 2,5 miliony klientów i ponad 100 międzynarodowych nagród.

flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, zagraniczny oddział flatexDEGIRO Bank AG | Amstelplein 1, 1096HA Amsterdam | tel: +31 20 2613072) | e-mail: klienci@degiro.pl | flatexDEGIRO Bank Oddział w Holandii jest zarejestrowany w Holenderskiej Izbie Handlowej pod numerem 82510245. | flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, działający pod nazwą DEGIRO, jest holenderskim oddziałem flatexDEGIRO Bank AG. flatexDEGIRO Bank AG jest nadzorowany głównie przez niemiecki organ nadzoru finansowego (BaFin). W Holandii flatexDEGIRO Bank Dutch Branch jest zarejestrowany w DNB i nadzorowany przez AFM i DNB. | flatexDEGIRO Bank AG jest licencjonowanym niemieckim bankiem nadzorowanym przez niemiecki organ nadzoru finansowego i zarejestrowanym w Niemieckiej Izbie Handlowej pod numerem HRB 105687.