Prognozy cenowe dla serbra oraz jak inwestować w metale szlachetne

Jak inwestować w srebro i prognozy cenowe

Czy rozważali Państwo inwestowanie w srebro? W tym artykule omawiamy, czym jest srebro, jakie są jego zastosowania, czynniki wpływające na ceny, stosunek złota do srebra oraz różne prognozy cenowe. Następnie omówimy kilka popularnych sposobów inwestowania w ten surowiec oraz to, jak można to zrobić za pośrednictwem DEGIRO.

Czym jest srebro i do czego jest wykorzystywane?

Srebro to metal szlachetny o wysokiej przewodności, który ma szeroki zakres zastosowań. Może być wytwarzane jako kruszec w postaci monet i sztabek, ale jest także używane jako biżuteria i wyroby ze srebra. W porównaniu z innymi metalami szlachetnymi, takimi jak złoto, srebro jest również wykorzystywane w szerokim zakresie do celów przemysłowych. W 2019 r. podano, że zastosowania przemysłowe stanowiły około 56% całkowitego popytu na srebro.

Niektóre przykłady zastosowań przemysłowych obejmują baterie, medycynę, fotografię, energię fotowoltaiczną, ekrany dotykowe, druk 3D, silniki, tworzywa sztuczne, półprzewodniki i inne. Surowiec ten jest również wykorzystywany w technologii 5G. Technologia ta jest dopiero wdrażana, ale Silver Institute przewiduje, że wraz z nią wzrośnie zapotrzebowanie na srebro. Firma przewiduje, że popyt związany z 5G stanowi obecnie 0,75% rocznej podaży, ale do 2030 roku wzrośnie do około 2,3%.

Czynniki wpływające na ceny srebra

Srebro jest często określane mianem 'złota dla ubogich', ponieważ jest znacznie tańszym z tych dwóch metali szlachetnych. Na cenę srebra ma wpływ kilka czynników:

 • Podaż i popyt: W przypadku każdego aktywa finansowego podaż i popyt są kluczowymi czynnikami wpływającymi na cenę, jaką można za nie zapłacić. Jeśli chodzi o podaż, to na świecie istnieje skończona ilość srebra. Dlatego podaż jest ograniczona do tego, co już jest w obiegu i co jeszcze nie zostało wydobyte. Na popyt może wpływać wiele czynników. Przykładem może być poziom produkcji przemysłowej ze względu na różnorodne zastosowania srebra.

 • Cena złota: Chociaż nie zawsze tak jest, cena srebra ma tendencję do wahania się wraz z cenami złota. Ogólnie rzecz biorąc, gdy cena złota rośnie lub spada, można oczekiwać, że ceny srebra będą podążać za nią. Cena srebra jest jednak zazwyczaj bardziej zmienna niż złota, częściowo z powodu mniejszego rynku.

 • Wartość dolara: Ceny srebra są zwykle denominowane w dolarach amerykańskich i istnieje odwrotna zależność między cenami srebra a kursem dolara. Zazwyczaj, gdy dolar amerykański jest słaby, może to prowadzić do wzrostu cen srebra.

The gold silver ratio is often used when trading silver and gold.

Dolar amerykański i ceny srebra mają na ogół odwrotną zależność.

Stosunek złota do srebra

Handlując złotem i srebrem, często słyszy się o współczynniku złota do srebra. Określa on, ile srebra potrzeba do zakupu jednej uncji złota. Ponieważ ceny obu metali szlachetnych podlegają ciągłym wahaniom, stosunek między nimi stale się zmienia.

Niektórzy inwestorzy używają tego wskaźnika do określenia, który metal będzie lepszy od drugiego. Rosnący stosunek złota do srebra wskazuje, że złoto jest lepsze od srebra, i analogicznie, gdy stosunek ten spada, srebro jest lepsze od złota. W czasach spowolnienia gospodarczego wskaźnik ten ma tendencję do wzrostu, ponieważ niektórzy inwestorzy mogą postrzegać złoto jako bezpieczniejszą inwestycję. Po okresie recesji stosunek złota do srebra ma tendencję do spadku ze względu na przemysłowy charakter srebra i zwiększony popyt, gdy gospodarki zaczynają się odradzać.

The gold silver ratio indicates how much silver is needed to buy one ounce of gold.

Stosunek złota do srebra określa, ile srebra potrzeba, aby kupić jedną uncję złota.

Prognozy cen srebra

W ciągu ostatnich kilku tygodni użytkownicy Reddita i inwestorzy detaliczni zjednoczyli się i podnieśli ceny niektórych akcji. Być może słyszałeś o tym w odniesieniu do GameStop, ale dotyczyło to również akcji związanych z wydobyciem srebra i funduszy ETF, które są wspierane przez sztabki srebra.

1 lutego ceny srebra wspięły się na ośmioletni poziom, przekraczając 30 USD za uncję. Oprócz akcji i ETF-ów inwestorzy zaczęli również inwestować w opcje i kontrakty terminowe na srebro, co spowodowało, że Chicago Mercantile Exchange (CME), największa na świecie giełda instrumentów pochodnych, podniosła wymagania dotyczące depozytów zabezpieczających kontrakty na srebro. W następstwie tego kontrakty terminowe na srebro spadły aż o 10%, co było największą stratą od sierpnia 2020 roku.

Mimo że ceny srebra spadły od czasu niedawnej hossy, Goldman Sachs ma pozytywne prognozy dotyczące cen tego surowca. 2 lutego Bloomberg poinformował, że bank widzi wzrost cen srebra nawet do 33 dolarów za uncję, jeśli administracja Joe Bidena zwiększy wydatki na energię słoneczną. Tego samego dnia Bank of America opublikował raport, w którym stwierdził, że spodziewa się wzrostu cen do 35 dolarów, z możliwością osiągnięcia rekordowych poziomów w okolicach 50 dolarów za uncję. HSBC nie przedstawił prognozy cenowej po gwałtownym wzroście cen srebra, jednak bank podejrzewa, że ceny pozostaną niestabilne w 2021 roku.

Some analysts expect silver prices to outperform gold once the economy recovers.

Wielu analityków pozostaje optymistycznie nastawionych do cen srebra po tym, jak na początku lutego nastąpiła zmienność cenowa napędzana przez inwestorów detalicznych.

Inwestowanie w srebro

Będąc metalem uniwersalnym, srebro stwarza wiele możliwości inwestycyjnych. Istnieje wiele sposobów inwestowania w srebro, a każdy z nich jest obarczony ryzykiem. Ważne jest, aby inwestować tylko w takie produkty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i doświadczeniu oraz są odpowiednie dla Państwa planu inwestycyjnego. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych sposobów inwestowania w srebro:

 • Kruszec: Jednym ze sposobów inwestowania w ten surowiec jest fizyczny zakup srebra. Na przykład, można nabyć srebro w formie sztabek, srebrnych monet lub biżuterii. Srebrne sztabki i monety można zazwyczaj kupić w bankach lub u dealerów.

 • Akcje: Innym sposobem jest kupno akcji spółek wydobywających srebro. Generalnie, gdy wzrasta wartość srebra, ceny akcji spółek wydobywających srebro również mają tendencję do wzrostu. Może to jednak wiązać się z ryzykiem, które należy wziąć pod uwagę. Na przykład, nawet jeżeli rynek srebra ma się dobrze, spółka wydobywcza może doświadczyć nieprzewidzianego wypadku, który może wpłynąć na jej sytuację finansową i wyniki akcji.

  Można również inwestować w spółki zajmujące się streamingiem srebra. Spółki strumieniowe nie wydobywają srebra samodzielnie, ale raczej zapewniają finansowanie firmom, które to robią.

  Przykładem takich spółek jest Silvercorp Metals Inc. (CA82835P1036), Fortuna Silver Mines (CA3499151080) i Pan American Silver (CA6979001089).

 • Fundusze ETF: Istnieje również wiele funduszy ETF na srebro, w które można inwestować, aby ulokować swoje pieniądze na rynku srebra. Fundusze ETF stały się popularne w ostatnich latach, ponieważ oferują elastyczność handlu i dywersyfikację portfela przy relatywnie niższych kosztach. Inwestowanie w srebrne ETF-y pozwala na śledzenie ceny srebra bez konieczności posiadania tego surowca na własność. Ogólnie rzecz biorąc, fundusze ETF na srebro są bardziej płynne niż samo srebro.

  Przykładowymi ETF-ami na srebro są WisdomTree Physical Silver (JE00B1VS3333), Xtrackers Physical Silver (DE000A1E0HS6) i Sprott Physical Silver Trust (CA85207K1075).

 • • Kontrakty terminowe: Dodatkowo można inwestować w kontrakty terminowe na srebro. Kontrakty futures na srebro to kontrakty giełdowe, w których kupujący zobowiązuje się do zakupu określonej ilości srebra po z góry określonej cenie i w określonym terminie w przyszłości. Zajmując pozycję długą, nabywca zobowiązuje się do przyjęcia dostawy fizycznego metalu, natomiast zajmując pozycję krótką, przyjmuje na siebie obowiązek dokonania tej dostawy. Kontrakty terminowe są złożonymi instrumentami i mogą wiązać się z wysokim ryzykiem utraty inwestycji, a nawet większym.

Inwestowanie z DEGIRO

Istnieje możliwość inwestowania w srebro za pośrednictwem DEGIRO. Oferujemy szereg akcji srebra, jak również funduszy ETF, w które można inwestować dzięki naszym niewiarygodnie niskim opłatom. Na naszej liście funduszy ETF bez prowizji znajduje się nawet ETF na srebro.

Poza akcjami srebra i ETF-ami, DEGIRO oferuje wiele innych spółek i produktów finansowych, w które można inwestować na ponad pięćdziesięciu giełdach w trzydziestu krajach. Szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie Rynki.

Otwórz konto

Informacje zawarte w tym artykule nie zostały napisane w celach doradczych ani nie mają na celu rekomendowania jakichkolwiek inwestycji. Należy pamiętać, że od momentu powstania artykułu fakty mogły ulec zmianie. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Można stracić (część) swojego depozytu. Radzimy inwestować tylko w produkty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i doświadczeniu.

Źródła: Reuters, S&P Global, Forbes, Silver Institute, Investopedia, Kitco, NASDAQ, FXStreet, Yahoo Finance

Cofnij

Wstęp do inwestowania w 10 lekcjach

Akademia Inwestorów academy

Zacznij inwestować już dziś

Otwarcie konta za darmo invest
backtotop

Państwa podróż inwestycyjna zaczyna się tutaj

Otwarcie konta za darmo dołączą Państwo do ponad 2,5 miliony inwestorów korzystających z naszej przyjaznej użytkownikowi platformy.

Uwaga:
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Mogą Państwo stracić (część) zainwestowany kapitał. Sugerujemy inwestować tylko w instrumenty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i dośwaidczeniu. Nie jest to rada inwestycyjna.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

icon_close

Chcemy wzmocnić pozycję ludzi, aby stali się najlepszymi inwestorami, jakimi mogą być. Oferując wszechświat możliwości i wyborów na naszej przyjaznej dla użytkownika platformie, usuwamy bariery, aby inwestowanie było dostępne dla każdego: początkujących lub doświadczonych inwestorów. Otrzymują Państwo dostęp do szerokiej gamy produktów na ponad 50 światowych giełdach, aby mieć swobodę inwestowania, wedle uznania. W naszym świecie otrzymują Państwo również świetny stosunek jakości do ceny. W żadnym stopniu nie rezygnując z jakości, bezpieczeństwa i zakresu naszych usług inwestycyjnych, oferujemy niewiarygodnie niskie opłaty. Priorytetowe traktowanie Państwa potrzeb pomogło nam stać się wiodącym europejskim brokerem online. Dowodem na nasz sukces jest ponad 2,5 miliony klientów i ponad 100 międzynarodowych nagród.

flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, zagraniczny oddział flatexDEGIRO Bank AG | Amstelplein 1, 1096HA Amsterdam | tel: +31 20 2613072) | e-mail: klienci@degiro.pl | flatexDEGIRO Bank Oddział w Holandii jest zarejestrowany w Holenderskiej Izbie Handlowej pod numerem 82510245. | flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, działający pod nazwą DEGIRO, jest holenderskim oddziałem flatexDEGIRO Bank AG. flatexDEGIRO Bank AG jest nadzorowany głównie przez niemiecki organ nadzoru finansowego (BaFin). W Holandii flatexDEGIRO Bank Dutch Branch jest zarejestrowany w DNB i nadzorowany przez AFM i DNB. | flatexDEGIRO Bank AG jest licencjonowanym niemieckim bankiem nadzorowanym przez niemiecki organ nadzoru finansowego i zarejestrowanym w Niemieckiej Izbie Handlowej pod numerem HRB 105687.