Przegląd najbardziej obiecujących IPOs w 2022 w tym Reddit

Niecierpliwie wyczekiwane IPOs 2022

Rok 2021 był rekordowy dla pierwszych ofert publicznych (IPO) pod względem liczby notowań i wolumenu. Niektóre z wielkich firm, które w zeszłym roku weszły na giełdę, to Coinbase, Rivian, Bumble, Roblox GitLab i wiele innych. Przewiduje się, że rok 2022 będzie kolejnym dużym rokiem na rynku IPO, ponieważ największe firmy już złożyły wnioski o wejście na giełdę, a o innych krążą pogłoski. Należy pamiętać, że nawet jeśli firma jest bliska wejścia na giełdę, może podjąć decyzję o jego odwołaniu.

Prosimy czytać dalej, aby poznać niektóre z najbardziej oczekiwanych IPO w 2022 roku (w przypadkowej kolejności).

Reddit

W ciągu ostatnich dwóch lat Reddit trafił na pierwsze strony gazet, ponieważ jego fora dyskusyjne, a w szczególności WallStreetBets, odegrały rolę w popularyzacji tzw. meme stocks, takich jak GameStop i AMC. Reddit to platforma, która posiada ogromny zbiór forów, na których użytkownicy mogą przeglądać i udostępniać posty tekstowe, linki, obrazy i inne.

Reddit współpracuje obecnie z Morgan Stanley i Goldman Sachs w celu przeprowadzenia IPO, które może nastąpić już w marcu. W ostatniej rundzie finansowania latem ubiegłego roku firma została wyceniona na 10 miliardów dolarów, a po wejściu na giełdę może być wyceniona nawet na 15 miliardów dolarów.

WeTransfer

Aktualizacja: W dniu 21/01/21 WeRock NV odwołał swoją ofertę publiczną, powołując się na niestabilność rynku. Nie podano, czy spółka będzie kontynuowała IPO w późniejszym terminie.

Na początku stycznia firma WeRock NV, która jest właścicielem platformy wymiany plików WeTransfer, ogłosiła, że będzie się starać o wejście na giełdę Euronext Amsterdam. WeRock NV oferuje narzędzia zwiększające produktywność, które łączą w sobie oprogramowanie jako usługę (SaaS) z działalnością reklamową premium, w tym WeTransfer, Collect, Paper, Paste i WeTransfer Advertising. Według stanu na wrzesień 2021 roku, WeRock NV posiada bazę 87 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie.

Po wejściu WeRock NV na giełdę firma zmieni nazwę na The Creative Productivity Group. Firma zamierza pozyskać 160 mln euro w drodze nowych akcji oraz wtórnej oferty istniejących akcji należących do niektórych obecnych akcjonariuszy. W chwili pisania tego tekstu data IPO nie została jeszcze ustalona.

Instacart

Instacart to amerykański usługodawca dostaw i odbioru produktów spożywczych. Firma Instacart zyskała na popularności w czasie pandemii, gdy coraz więcej konsumentów zaczęło korzystać z usług dostawczych opartych na aplikacjach.

Firma początkowo planowała wejście na giełdę, ale zdecydowała się przesunąć swój debiut giełdowy na rok 2022 (lub ewentualnie później), aby wzmocnić swoje usługi poza dostarczaniem żywności. W marcu 2021 r. w wyniku rundy finansowania wyceniono Instacart na 39 mld USD.

Chime

Chime Financial Inc. to firma z branży fintech, która świadczy usługi bankowe stanowiące wyzwanie dla tradycyjnych banków. Chime nie pobiera żadnych miesięcznych opłat za obsługę, opłat za przekroczenie salda, ani nie wymaga minimalnego salda. Zamiast tego Chime zarabia pieniądze, pobierając część opłat transakcyjnych, jakie jej partner Visa pobiera od handlowców, gdy klienci korzystają z jej karty debetowej Chime.

W ostatniej rundzie zbierania funduszy w sierpniu 2021 roku, Chime zebrała 750 milionów dolarów, wyceniając ją na 25 miliardów dolarów. Choć nic nie jest potwierdzone, niektórzy twierdzą, że Chime chce wejść na giełdę w marcu.

Stripe

Kolejną dużą firmą z branży fintech, która w tym roku może wejść na giełdę, jest platforma płatnicza Stripe. Kiedy klient dokonuje płatności online, Stripe przetwarza je za pomocą swojego oprogramowania Stripe Payments. Stripe zarabia większość swoich pieniędzy na opłatach, które pobiera za przetwarzanie tych płatności. Stripe świadczy swoje usługi na całym świecie, a korzystają z nich takie firmy jak Amazon, Booking.com i Deliveroo.

EW marcu 2021 r. Stripe pozyskał około 600 milionów dolarów finansowania, co daje wycenę na poziomie 95 miliardów dolarów. W lipcu 2021 r. Reuters poinformował, że Stripe zatrudnił prawników, którzy mieli pomóc w przygotowaniach do IPO. Jednak w listopadzie 2021 r. współzałożyciel firmy powiedział, że Stripe jest 'bardzo szczęśliwy jako firma prywatna'. Czas pokaże, czy Stripe trafi na rynek w 2022 roku.

Discord

Discord to aplikacja internetowa do komunikacji, początkowo stworzona z myślą o graczach, a obecnie używana do obsługi wszelkiego rodzaju społeczności. Discord jest darmowy, ale oferuje również subskrypcje. Popularność Discorda wzrosła w czasie pandemii, gdy ludzie utknęli w domach, grając w gry wideo i łącząc się online.

W marcu 2021 roku Microsoft prowadził rozmowy z firmą Discord w celu przejęcia jej za 10 miliardów dolarów. Jednak w kwietniu 2021 roku Discord odrzucił ofertę Microsoftu opiewającą na 12 milionów dolarów i podobno zamierzał samodzielnie wejść na giełdę. We wrześniu 2021 roku firma Discord była wyceniana na 15 miliardów dolarów. Chociaż data nie została jeszcze ustalona, wiele osób uważa, że Discord będzie dążył do wejścia na giełdę w 2022 roku.

Impossible Foods

Impossible Foods, konkurent Beyond Meat, może być kolejną dużą firmą, która w tym roku wejdzie na giełdę. Impossible Foods ma w swojej ofercie kilka roślinnych alternatywnych produktów mięsnych, takich jak Impossible Burger, Impossible Sausage i Impossible Chicken Nuggets. Produkty Impossible są dostępne w restauracjach, takich jak Burger King ze swoim Impossible Whopperem, oraz w sklepach spożywczych w wielu krajach na całym świecie.

AWartość Impossible Foods szacuje się na 7 miliardów dolarów. Nie wiadomo dokładnie, kiedy Impossible Foods wejdzie na giełdę, ale dyrektor generalny Pat Brown powiedział w listopadzie 2021 r., że wejście na giełdę jest 'nieuniknione'.

Databricks

Databricks to platforma analizy danych założona przez twórców Apache Spark, systemu open-source służącego do zarządzania big data. Databricks jest siłą napędową tak zwanego 'data lakehouse'. Data lakehouse łączy w sobie 'jeziora' danych, czyli duże ilości surowych danych, z 'hurtowniami' danych, czyli strukturami, które przetwarzają te dane. Databricks działa w 12 krajach i świadczy usługi dla ponad 5 000 organizacji, w tym ABN AMRO, H&M Group i Shell.

Databricks nie złożyła jeszcze dokumentów IPO, ale mówi się, że firma wejdzie na giełdę w 2022 roku. W sierpniu 2021 r. firma pozyskała 1,6 mln USD przy wycenie 38 mld USD.

Klarna

Klarna to szwedzka firma z branży fintech, która oferuje usługi typu 'kup teraz, zapłać później' (BNPL). BNPL to rodzaj krótkoterminowego finansowania, które pozwala konsumentom na dokonanie zakupu i zapłacenie za niego w ratach. Więcej o BNPL można przeczytać tutaj. Klarna podaje, że ma 90 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie, a z jej usług korzysta 250 000 sprzedawców.

W czerwcu 2021 roku Klarna pozyskała 639 milionów dolarów, wyceniając ją na 45,6 miliarda dolarów. Tym samym Klarna stała się najwyżej wycenianym prywatnym fintech'em w Europie i czwartym na świecie (według CB Insights). Prezes Sebastian Siemiatkowski powiedział w zeszłym roku, że Klarna nie pracuje obecnie nad IPO, ale może je rozważyć już w 2022 roku.

Inwestowanie z DEGIRO

Chcemy, aby inwestowanie było dostępne dla każdego. Stosujemy prostą, zryczałtowaną strukturę cenową, a nawet oferujemy inwestowanie w akcje amerykańskie bez prowizji! Szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie poświęconej opłatom.

Pomagamy Państwu rozłożyć ryzyko, oferując dostęp do jednego z największych światów i giełd. Można wpływać na swoje ryzyko, budując dobrze zdywersyfikowany portfel i rozkładając inwestycje na różne rodzaje, regiony i sektory. Przegląd oferowanych przez nas produktów i giełd znajduje się na stronie Rynki.

Otwórz konto

Informacje zawarte w tym artykule nie mają charakteru doradczego, ani też nie mają na celu rekomendowania jakichkolwiek inwestycji. Należy pamiętać, że od czasu powstania artykułu fakty mogły ulec zmianie. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Można stracić (część) swojego depozytu. Radzimy inwestować tylko w produkty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i doświadczeniu.

Źródła: Bloomberg, Forbes, Motley Fool, Investopedia, Reuters, Chime, Stripe, Databricks, S&P Global, CB Insights, WeTransfer

Cofnij

Wstęp do inwestowania w 10 lekcjach

Akademia Inwestorów academy

Zacznij inwestować już dziś

Otwarcie konta za darmo invest
backtotop

Państwa podróż inwestycyjna zaczyna się tutaj

Otwarcie konta za darmo dołączą Państwo do ponad 2,5 miliony inwestorów korzystających z naszej przyjaznej użytkownikowi platformy.

Uwaga:
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Mogą Państwo stracić (część) zainwestowany kapitał. Sugerujemy inwestować tylko w instrumenty finansowe, które odpowiadają Państwa wiedzy i dośwaidczeniu. Nie jest to rada inwestycyjna.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

icon_close

Chcemy wzmocnić pozycję ludzi, aby stali się najlepszymi inwestorami, jakimi mogą być. Oferując wszechświat możliwości i wyborów na naszej przyjaznej dla użytkownika platformie, usuwamy bariery, aby inwestowanie było dostępne dla każdego: początkujących lub doświadczonych inwestorów. Otrzymują Państwo dostęp do szerokiej gamy produktów na ponad 50 światowych giełdach, aby mieć swobodę inwestowania, wedle uznania. W naszym świecie otrzymują Państwo również świetny stosunek jakości do ceny. W żadnym stopniu nie rezygnując z jakości, bezpieczeństwa i zakresu naszych usług inwestycyjnych, oferujemy niewiarygodnie niskie opłaty. Priorytetowe traktowanie Państwa potrzeb pomogło nam stać się wiodącym europejskim brokerem online. Dowodem na nasz sukces jest ponad 2,5 miliony klientów i ponad 100 międzynarodowych nagród.

flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, zagraniczny oddział flatexDEGIRO Bank AG | Amstelplein 1, 1096HA Amsterdam | tel: +31 20 2613072) | e-mail: klienci@degiro.pl | flatexDEGIRO Bank Oddział w Holandii jest zarejestrowany w Holenderskiej Izbie Handlowej pod numerem 82510245. | flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, działający pod nazwą DEGIRO, jest holenderskim oddziałem flatexDEGIRO Bank AG. flatexDEGIRO Bank AG jest nadzorowany głównie przez niemiecki organ nadzoru finansowego (BaFin). W Holandii flatexDEGIRO Bank Dutch Branch jest zarejestrowany w DNB i nadzorowany przez AFM i DNB. | flatexDEGIRO Bank AG jest licencjonowanym niemieckim bankiem nadzorowanym przez niemiecki organ nadzoru finansowego i zarejestrowanym w Niemieckiej Izbie Handlowej pod numerem HRB 105687.